Jak dłużej jeździć na tańszym bilecie

Warszawa

ZTMJak ominąć podwyżkę?

Podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej wejdzie w życie już za 3 dni, ale jeszcze nawet przez 6 miesięcy będzie można jeździć po "starej cenie". Wystarczy przed końcem roku zakodować dwa bilety na Warszawskiej Karcie Miejskiej.

Nowe ceny wszystkich rodzajów biletów zaczną obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku. Co dokładnie trzeba zrobić, by podwyżkę "odłożyć w czasie"? Jest to wykonalne w przypadku biletów długookresowych, kodowanych na karcie miejskiej. Na kartę można wgrać dwa kontrakty ważne, by były takie same.

Oszczędność na pół roku

"Bilety będą musiały zostać skasowane lub aktywowane przed wejściem w życie nowej taryfy biletowej, czyli najpóźniej 31 grudnia 2012 roku o godz. 23.59. Bilety takie będą honorowane do końca swojego terminu ważności" – wyjaśnia Zarząd Transportu Miejskiego.

Na Warszawskiej Karcie Miejskiej będzie można zakodować maksymalnie dwa kontrakty tego samego typu i rodzaju (chodzi o dobowy, 3-, 30- i 90-dniowy). Gdy pierwszy z nich aktywujemy przed 1 stycznia 2013 r. drugi aktywuje się automatycznie po wygaśnięciu pierwszego.

Dzięki temu na normalnym, jednostrefowym bilecie kwartalnym można więc oszczędzić 30 złotych.

Ze skasowanych lub aktywowanych przed 1 stycznia biletów będzie można skorzystać maksymalnie do 30 czerwca 2013 roku. Wyjątkiem są bilety seniora, z których będzie można skorzystać do 30 grudnia przyszłego roku.

Jak nie łączyć biletów

Po wejściu w życie podwyżki, nadal będzie można łączyć bilet ze "starej" taryfy z kontraktem z nowego cennika. "Jeśli ktoś po 1 stycznia 2013 r., będzie miał na karcie wciąż aktywny kontrakt np. 90-dniowy ze "starej" taryfy, będzie mógł na niej zakodować bilet 90-dniowy z nowej taryfy bez obawy utraty "starego" kontraktu. Co ważne, drugi kontrakt zostanie aktywowany automatycznie po wygaśnięciu pierwszego" – tłumaczy ZTM.

Oba kontrakty muszą być jednak tego samego rodzaju i typu. Inaczej pierwszy kontrakt zostanie usunięty z karty. "Np. jeśli posiadacz aktywnego biletu 30-dniowego ze "starej" taryfy zakoduje na niej bilet 90-dniowy z nowej, straci ten pierwszy bilet. Ponadto, w takiej sytuacji pasażerowi nie przysługuje zwrot pieniędzy za niewykorzystaną część biletu" – wyjaśnia ZTM.

Zmiany od stycznia

Od 1 stycznia przyszłego roku bilet 20 minutowy będzie kosztował 3,40 zł, za 40 minutowy zapłacimy 4,60 zł. Natomiast bilet 60 minutowy zdrożeje aż do 6,40 zł. Za bilet jednorazowy, ważny w pierwszej strefie zapłacimy 4,40 zł. Według nowego cennika za bilet dobowy zapłacimy 15 zł., a za trzydniowy 30 złotych.

Za bilet miesięczny zapłacimy 100 zł, a za kwartalny 250 zł. Zmieni się także cena Biletu Seniora - po podwyżce ma kosztować 50 zł. Wzrośnie również kara za jazdę bez biletu. Gapowicze będą musieli zapłacić 220 zł, a za jazdę bez dokumentu potwierdzającego ulgę zapłacimy 176 zł.

CZYTAJ WIĘCEJ O ZMIANACH

Jak łączyć taryfy?
ZTM

ran//ec