Przygotuj się na:

ZAMKNIĘCIE STACJI METRA

Na weekend warszawscy urzędnicy zaplanowali prace modernizacyjne na pierwszej linii metra. Pociągi będą jeździły na skróconej trasie. 

Najnowsze

Jak długopis czy krzyż? Metro hitem internetu

Najnowsze

| Tak dla metra 24h, FacebookWarszawskie metro na tle konkurencji

Błyskawiczną karierę w internecie robi... warszawskie metro. Zaczęło się od ironicznej grafiki, a skończyło na angażującej tysiące osób dyskusji o miejskiej komunikacji.

Grafika - jak to z internetowymi żartami bywa, zrobiona przez nieznanego autora - z porównaniem sieci metra w Paryżu, Nowym Jorku i Warszawie robi furorę w serwisie społecznościowym Facebook. Opublikowano ją dziś na stronie "Tak dla metra 24h". W ciągu kilku godzin udostępniło ją w swoich profilach ponad kilkaset osób, ponad 1,5 tysiąca polubiło, a dyskusja pod obrazkiem liczy już ponad sto komentarzy.

Nie da się ukryć, że Warszawa wypada na tle konkurencji blado. Jedni oburzają się więc na taką złośliwość i dodają,, że Warszawę porównuje się tu z dużo większymi miastami. Inni przypominają o historii miasta, która przez dekady utrudniała duże inwestycje oraz o ambitnych przedwojennych planach czy powojennych próbach budowy metra na Targówku.

Komentujący znaleźli jednak plusy takiej sytuacji. Chwalą elegancję i prostotę warszawskiego rozwiązania i zwracają uwagę, że mapę stołecznego metra można wydrukować na poręcznych przecież długopisach, czego nie da się zrobić w żadnym innym mieście. - No i nie sposób się zgubić - zauważył ktoś inny.

Ale za to tramwaje...

Na odpowiedź fanów warszawskiej komunikacji nie trzeba było czekać długo. W odpowiedzi powstała bardzo podobna grafika, pokazująca sieć tramwajową w tych samych miastach:

Ale za to tramwaje wypadają dużo lepiej

- choć trzeba uczciwie zauważyć, że Warszawa dostała od autora fory - oprócz tramwajów, na mapce uwzględnione są bowiem linie SKM , KM i WKD.

Będzie wojna o krzyż?

Przy okazji internauci zauważyli, że już niebawem sieć warszawskiego metra nabierze nowego kształtu:

Gdzie jest krzyż?

- i tu pojawia się ironiczna "obawa". Co z rozbudową sieci wyglądającej jak krzyż? - Czy przetargów nie oprotestują jego obrońcy - drwią internauci.

II linia w 2014

Wszystkim zainteresowanym przypominamy: oficjalnie centralny odcinek II linii metra ma być gotowy na przełomie 2013 i 14 roku, choć już dziś wiadomo, że tego terminu trudno będzie dotrzymać.

Tymczasem ratusz rozstrzygnął już przetargi na przygotowanie dokumentacji projektowej dla dwóch kolejnych fragmentów II linii: 3 stacji na Targówku i 3 na Woli. Docelowo II linia ma połączyć Bródno z Bemowem.

Zaczęło się w Toronto?

Jak się okazuje, grafika z jedną linią to najprawdopodobniej także przeróbka. Pierwotnie na czwartym obrazku była mapka metra w Toronto. Przy Warszawie to jednak też całkiem duża sieć - składa się bowiem z czterech linii.

roody

Źródło zdjęcia głównego:  | Tak dla metra 24h, Facebook

Pozostałe wiadomości