Jak będzie wyglądać Karta Warszawiaka?

Materiał Łukasza Wieczorka o zmianach cen biletów
Materiał Łukasza Wieczorka o zmianach cen biletów
TVN 24
TVN 24Materiał Łukasza Wieczorka o zmianach cen biletów

Dzięki Karcie Warszawiaka mieszkańcy stolicy mają płacić mniej za bilety. Jak będzie wyglądać? Na razie do zwykłej karty miejskiej doklejany będzie jedynie hologram.

W czwartek prezydent Warszawy podała nowe ceny biletów, które mają obowiązywać od 1 stycznia 2014 r. Bez kolejnej podwyżki się nie obejdzie, ale posiadacze tzw. Karty Warszawiaka będą mogli liczyć na spore oszczędności.

Obecnie bilet 30-dniowy kosztuje 100 zł. W przyszłym roku ma kosztować 110 zł, ale ci, którzy będą mieć Kartę Warszawiaka, zapłacą za niego 98 zł. Za bilety 90-dniowe posiadacze Karty Warszawiaka zapłacą w przyszłym roku tyle, co dziś, tj. 250 zł. Pozostali będą musieli wydać o 30 zł więcej.

Mieszkają i płacą

Karta Warszawiaka ma obowiązywać w obu strefach biletowych, czyli będą mogli z niej korzystać ci, którzy mieszkają w stolicy, ale do pracy dojeżdżają pod Warszawę.

Karta ma być wydawana osobom, które mieszkają i płacą podatek dochodowy PIT w Warszawie. Miejsce zameldowania, czyli adres w dowodzie osobistym, nie będzie brane pod uwagę. Ma to zachęcić do płacenia podatków w stolicy osoby, które tu mieszkają, ale z urzędem skarbowym rozliczają się gdzie indziej. Ich liczbę ratusz szacuje na kilkaset tysięcy.

Jarosław Jóźwiak o Karcie Warszawiaka
Jarosław Jóźwiak o Karcie WarszawiakaTomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl

Limitowana edycja karty

Dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej Jarosław Jóźwiak wyjaśnił, że w przyszłym roku osoby uprawnione do wyrobienia Karty Warszawiaka, otrzymają na razie bezpłatnie hologram do naklejenia na kartę miejską, którą posługują się obecnie. Hologram będzie można odebrać w punktach obsługi pasażera ZTM i w urzędach dzielnic.

- Będziemy chcieli wprowadzić specjalną, limitowaną edycję karty i wybrać jej wzór również w konkursie. Natomiast, aby ułatwić teraz ten duży proces wymiany, na początek będziemy chcieli zastosować specjalny hologram, który będzie umieszczony na obecnej karcie, którą obecnie mieszkańcy posiadają - zaznacza Jóźwiak.

Pokazywać PIT

W następnych latach ma powstać system elektronicznej weryfikacji uprawnienia do otrzymania Karty Warszawiaka na podstawie numeru karty. Czytniki do weryfikacji uprawnień pojawią się m.in. w placówkach kultury i ośrodkach sportu.

Jóźwiak dodał, że trwają prace nad tym, by miasto mogło otrzymywać z Ministerstwa Finansów informacje, czy ktoś płaci podatki w Warszawie. Wówczas uprawnienia do otrzymania Karty Warszawiaka będą weryfikowane automatycznie. – Na razie pierwsze testy wskazują, że będzie taka możliwość. Natomiast musimy także zakładać, że w przypadku pierwszego stwierdzenia weryfikacji, może się okazać, że trzeba będzie pokazywać pierwszą stronę PIT-a lub druku potwierdzenia miejsca rozliczenia podatków – tłumaczy. – Natomiast tego chcielibyśmy uniknąć, pracujemy nad tym, żeby system był w pełni zinformatyzowany – dodaje.

Urzędnicy zapowiadają także, że posiadacze karty będą mogli liczyć na zniżki do warszawskich instytucji kultury i WOSIRów, a w przyszłości dłuższy – do 30 minut - czas bezpłatnego korzystania z Veturilo.

PAP/ran

Jak zweryfikują dane?
Jak zweryfikują dane?Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl
Pozostałe wiadomości