Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Jądrowe technologie pod Warszawą

Warszawa

fot
fot
fot
fot
fot
fot

Za półtora roku teren Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku zmieni się w nowoczesny Park Naukowo-Technologiczny. Naukowcy i przedsiębiorcy pracować będą w biurach oraz laboratoriach wybudowanych kosztem 50 mln zł. We wtorek podpisano umowę na dofinansowanie kwotą 42,5 mln zł z Unii Europejskiej.

Zaawansowane technologie jądrowe, bezpieczeństwo publiczne i ochrona granic, medycyna, technologie półprzewodnikowe oraz energetyka klasyczna i jądrowa - tymi dziedzinami wiedzy będą zajmować się naukowcy i przedsiębiorcy skupieni w Parku Naukowo-Technologicznym w Świerku (jedna z dzielnic Otwocka).

Start w grudniu 2013

Park Naukowo-Technologiczny rozpocznie swoją działalność w grudniu 2013 r. Zamierza przyciągnąć firmy związane z energetyką, zwłaszcza jądrową, oraz zaawansowanymi technologiami. Każda z nich będzie miała dostęp do urządzeń badawczych, laboratoriów i ekspertów.

- Koncepcja budowy parku opracowywana jest już od wielu miesięcy. W tej chwili przystępujemy do jej realizacji. Budynek powinien powstać w ciągu półtora roku - prof. Grzegorz Wrochna dyrektor Instytutu Problemów Jądrowych. Jak dodał, przedsiębiorcy będą mogli korzystać z unikalnych urządzeń badawczych, takich jak reaktor jądrowy czy akceleratory promieniowania.

Modernizacja za 50 milionów

W najbliższym czasie zmodernizowana będzie infrastruktura ośrodka. Zbudowany zostanie kompleks akceleratorów do prowadzenia badań m.in. w dziedzinie inżynierii materiałowej, ochrony środowiska, biologii oraz medycyny. Powiększy się powierzchnia biurowa i laboratoryjna. Całkowity koszt projektu to 50 mln zł.

ZOBACZ ARCHIWALNY ODCINEK "ODROBINY MIASTA": "Maria" ma 50 lat: zobacz jedyny reaktor jądrowy w Polsce

PAP/bako/par