Jacek Sasin kandydatem PiS na prezydenta Warszawy

Warszawa

TVN 24Jacek Sasin kandydatem na prezydenta stolicy

Kierownictwo PiS zdecydowało, że Jacek Sasin wystartuje w wyborach na prezydenta Warszawy - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa. Partia Jarosława Kaczyńskiego wyłoniła kilkudziesięciu kandydatów na prezydentów i burmistrzów miast.

- Myślę, że jestem dobrze przygotowany, żeby Warszawą dobrze zarządzać, zaproponować warszawiakom alternatywną wizję miasta – mówił w piątek rano we "Wstajesz i Wiesz" Sasin. - Mam szczegółowy plan na to jakie decyzje podejmować, wkrótce o tym powiem. Powiem ogólnie, że chodzi o to, aby zarządzać tak, żeby była to Warszawa, w której przyjemnie się żyje, miasto dla warszawiaków nie urzędników – dodał.

Potwierdził tym samym nieoficjalne informacje PAP, która poinformowała w piątek rano, że komitet polityczny Prawa i Sprawiedliwości zatwierdził w czwartek 60 kandydatów na prezydentów miast w nadchodzących wyborach samorządowych.

Sasin to historyk po Uniwersytecie Warszawskim. W stolicy był m.in. kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego i burmistrzem dzielnicy Śródmieście. Pełnie także funkcje wojewody mazowieckiego, a potem szefa kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Kto w innych miastach?

Poza Sasinem, pewni nominacji mogą być Andrzej Jaworski w Gdańsku, Tadeusz Dziuba w Poznaniu, Andrzej Szlachta w Rzeszowie.

W Elblągu, Radomiu i Siedlcach oraz Ostrołęce PiS wystawi dotychczasowych prezydentów: Jerzego Wilka, Andrzeja Kosztowniaka, Wojciecha Kudelskiego oraz Janusza Kotowskiego.

PiS postawiło też na samorządowców. We Wrocławiu partia wystawi przewodniczącą klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości z tego miasta Mirosławę Stachowiak-Różecką, w Szczecinie Artura Szałabawkę (wiceprzewodniczącego Rady Miasta), w Bydgoszczy Marka Gralika (radnego), w Olsztynie - Grzegorza Smolińskiego (wiceprzewodniczącego Rady Miasta).

W Łodzi, zgodnie z zapowiedziami prezesa PiS, wystartuje b. przewodnicząca Rady Miasta Joanna Kopcińska.

W Białymstoku PiS poprze b. wojewodę podlaskiego i b. senatora Jana Dobrzyńskiego, w Toruniu - Zbigniewa Rasielewskiego (wiceprezydenta tego miasta), w Gnieźnie Krzysztofa Ostrowskiego (byłego starostę gnieźnieńskiego), a w Częstochowie Artura Warzochę (b. wicewojewodę śląskiego).

PiS nie zdecydowało na razie m.in. o kandydacie na prezydenta Krakowa. W tym kontekście wymieniany jest współpracujący z partią Kaczyńskiego lider Polski Razem – Jarosław Gowin.

Kilku kandydatów w Warszawie

Walkę o prezydenturę Warszawy ogłosili wcześniej Sebastian Wierzbicki (SLD), Piotr Guział (WWS), Joanna Erbel (Zieloni). Fotel będzie chciała zachować także urzędująca prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO).

PAP/b