Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Izraelska poczta wydała znaczek z Frenklem

Warszawa

izrael.org.ilZnaczek wydany przez izraelską pocztę

Izraelska poczta wydała znaczek z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Przedstawia Pawła Frenkla, szefa Żydowskiego Związku Wojskowego.

Urodzony w Warszawie Frenkel, w wieku lat 18 przyłączył się do ruchu Betar, prawicowego żydowskiego ruchu młodzieżowego. W czasie powstania w getcie warszawskim dowodził obroną kwatery głównej ŻZW przy placu Muranowskim.

Poza wizerunkiem Pawła Frenkla na znaczku zmieściła się płonąca kamienica, na dachu której dwaj mężczyźni powiewają flagami: polską i izraelską.

Masa w hołdzie powstańcom

Pamięci uczestników żydowskiego powstania będzie poświęcona także kwietniowa masa krytyczna. Masa 1943 wyruszy sprzed Muzeum Powstania Warszawskiego 21 kwietnia o godz. 17. Po drodze rowerzyści przejadą obok Żydowskiego Instytutu Historycznego w pobliżu dawnej synagogi na Tłomackiem (dziś stoi tu Błękitny Wieżowiec) i Synagogi Nożyków. Przejazd zakończą przy Muzeum Historii Żydów Polskich na Muranowie.

Zaplanowano także konferencję, koncerty i oficjalne uroczystości.

b