Iskry na warszawskim niebie

Warszawa

Nad głowami widzów czekających na wojskową defiladę przeleciało w szyku 7 samolotów TS-11 Iskra. Na niebie pozostały za nimi polskie barwy narodowe.

Widowiskowy przelot to element obchodów święta Wojska Polskiego. Iskrom przyglądali się również żołnierze i rekonstruktorzy, którzy niebawem ruszyli zaprezentować się przed trybuną honorową z prezydentem i premierem.

W defiladzie wzięło udział kilkadziesiąt pojazdów. Wśród tych historycznych był m.in. czołg Renault FT-17, pierwszy model używany w przez Wojsko Polskie, m.in. podczas wojny 1920 r., a także dawne samochody pancerne i armaty polowe, motocykle, ciężarówki i samochody.

Współczesny sprzęt to m.in. samobieżna haubicoarmata Dana, wyrzutnia rakietowa Langusta, kołowy transporter opancerzony Rosomak, samochody HMMWV, BRDM-2M i Skorpion-3, wozy dowodzenia i zestawy przeciwlotnicze Osa i Hibneryt.

Święto wojska od 1923 roku

15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.

Lecą Iskry
Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

PROGRAM OBCHODÓW

wp/ec