Instruktor zginął w wypadku, jego koledzy chcą zmian na skrzyżowaniu

Warszawa

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plZderzenie na Targówku

Koledzy instruktora, który zginął w wypadku na Targówku, chcą zmian w organizacji ruchu na skrzyżowaniu. - To niebezpieczne miejsce, nie możemy dopuścić, żeby po raz kolejny doszło do tragedii - zapowiada prezes Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców.

Chodzi o skrzyżowanie ulic Kondratowicza i Rembielińskiej. Przypomnijmy, w Wielką Sobotę holownik jadący od strony Annopola uderzył w skręcającą "elkę". Poszkodowany został instruktor, który po półgodzinnej reanimacji zmarł.

Dodatkowa sygnalizacja świetlna

- To niebezpieczna krzyżówka - mówi prezes stowarzyszenia Jan Szumiał. - Zlokalizowana jest na łuku, a widoczność dodatkowo ogranicza zieleń. Nasz kolega nie miał żadnych szans na reakcję - dodaje.

Dlatego Stowarzyszenie Ośrodków Szkolenia Kierowców przy współpracy z fundacją Przeciwko Zapobieganiu Wypadków planują przygotować projekt zmiany organizacji ruchu, który w najbliższym czasie trafi do Zarządu Dróg Miejskich. Instruktorzy proponują, aby na tym skrzyżowaniu dla każdego skrętu były oddzielne światła.

- Nie mówimy o "lewoskręcie" - precyzuje prezes stowarzyszenia. - Chcielibyśmy, aby na ulicy Rembielińskiej stanęły dodatkowe światła dla kierowców jadących w stronę Annopola, co umożliwiłoby kierowcom, którzy jadą od strony Bazyliańskiej, bezpieczny skręt w lewo - wyjaśnia.

ZDM: zobaczymy, odpowiemy

Ideę zmian w tym miejscu popiera Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. - Mówimy "tak" zmianom na niebezpiecznym skrzyżowaniu, ale zostawiamy to specjalistom. Od pomysłów i projektów w tym miejscu są fachowcy - informuje Adam Klejna, egzaminator.

Zarząd Dróg Miejskich na razie nie chce odnosić się do projektu organizacji ruchu, który jeszcze nie trafił w ręce urzędników. - Zobaczymy, skomentujemy - mówi rzeczniczka ZDM Karolina Gałecka. - Często, kiedy ktoś ginie w wypadku drogowym, winą obarczana jest organizacja ruchu, a nie zawsze tak jest. Na każdym skrzyżowaniu powinniśmy zachować szczególną ostrożność - przekonuje.

I przypomina Gałecka, na temat przyszłości ulicy Kondratowicza toczą się rozmowy z dzielnicą Targówek, a zmiany na tym skrzyżowaniu w ostatnim czasie wprowadzały Tramwaje Warszawskie. - Urzędnicy wspólnie z biurem architektury rozważają zmiany w tym miejscu. Dodatkowo podczas budowy drugiej linii metra - ulica będzie zamknięta. Powinniśmy wziąć to pod uwagę podczas rozmów o zmianach - tłumaczy rzeczniczka ZDM.

Termin nieznany

Na razie nie wiadomo, kiedy projekt zmian organizacji ruchu trafi do drogowców. Przedstawiciel stowarzyszenia zapewnia, że w najbliższych tygodniach, bo to dla instruktorów priorytet. - Zdarzenie z Wielkiej Soboty nie powinno się nigdy powtórzyć i do tego będziemy dążyć - podsumowuje Jan Szumiał.

TAK WYGLĄDAŁ WYPADEK NA TARGÓWKU:

kz/b

Wypadek na Targówku
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl