Inspiro może już wozić warszawiaków. Wyjedzie za kilka dni

tvnwarszawa.plPociągi Inspiro

Nowoczesne pociągi Inspiro, które będą jeździły I, a później również II linią metra, mogą być dopuszczone do ruchu. Tak zdecydował prezes Urzędu Transportu Kolejowego. Pierwszy pociąg ma wyjechać na tory na początku października.

"W następstwie licznych prób i testów przeprowadzanych w Centrum Badań i Certyfikacji Kolejnictwa Siemensa w Wildenrath-Wegberg pod Duesseldorfem, oraz w Warszawie na terenie Stacji Techniczno-Postojowej Kabaty i w tunelach pierwszej linii metra, pociągi Inspiro otrzymały pozytywną ocenę" – poinformowali przedstawiciele firmy Siemens, która produkuje nowe pociągi podziemnej kolejki dla Warszawy.

Innymi słowy, prezes Urzędu Transportu Kolejowego podpisał świadectwo dopuszczenia do eksploatacji tego typu pojazdu kolejowego. Teraz pociągi mają być formalnie przekazane Metru Warszawskiemu.

- Muszą być protokolarnie przekazane z pełną dokumentacją. Do tego czasu nie mogą wjechać w tunel z pasażerami. Można się jednak spodziewać, że pierwszy pociąg Inspiro wyjedzie na tory I linii metra w ciągu kilku dni. Może to się stać na początku października - mówi tvnwarszawa.pl Krzysztof Malawko, rzecznik Metra Warszawskiego.

Pierwsze pociągi w Warszawie

Pierwszy pociąg Inspiro przyjechał do Warszawy w grudniu zeszłego roku, kolejny w kwietniu tego roku. Na razie w stolicy jest ich osiem.

W sumie zakupionych zostało 35 sześciowagonowych nowych pociągów, które zasilą obie linie metra. 20 składów będzie kursować na II linii metra, pozostałe na I linii. Wartość podpisanej w lutym 2011 r. umowy to 1 mld 69 mln zł netto.

Nowe pociągi różnią się od tych, które jeżdżą obecnie m.in. tym, że są jednoprzestrzenne, czyli nie trzeba będzie wysiadać z pociągu, by przejść do innego wagonu.

JAZDĘ POCIĄGAMI INSPIRO ĆWICZĄ RÓWNIEŻ WARSZAWSCY MASZYNIŚCI:

 Jazda na symulatorze
Jazda na symulatorzeDawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl
 Jerzy Lejk opowiada o nowych pociągach
Jerzy Lejk opowiada o nowych pociągachDawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl

ran//ec

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości