Imprezy na pl. Zamkowym i Agrykoli - tak stolica ma świętować 4 czerwca

Warszawa

A. Witkowska / urząd miastaPlac Zamkowy

Imprezy plenerowe na pl. Zamkowym i Agrykoli, happeningi oraz specjalny film podsumowujący 25 lat wolności - to niektóre z wydarzeń planowanych w ramach obchodów rocznicy 4 czerwca w Warszawie - powiedział w środę minister kultury Bogdan Zdrojewski.

W tym roku przypada 25. rocznica wyborów 4 czerwca 1989 roku. Główne obchody Święta Wolności odbędą się w Warszawie.

Kilka happeningów

- Jestem przekonany, że same uroczystości, których szczegóły są w tej chwili uzgadniane przeze mnie, także z Kancelarią Prezydenta będą atrakcyjne. Przewidujemy imprezę plenerową otwartą na pl. Zamkowym oraz kilka happeningów, które będą miały kontynuację także w następnych latach. Chcemy też zorganizować specjalną imprezę plenerową na Agrykoli, przygotowujemy również specjalny film podsumowujący te 25 lat. Pojawiają się także interesujące inicjatywy lokalne, które będziemy wspierać. One mają przede wszystkim dać satysfakcję tym, którzy walczyli o tego 4 czerwca przez lata 80. w małych miejscowościach, by ich także przypomnieć i im podziękować - powiedział dziennikarzom Zdrojewski.Jak dodał, trwają starania o "jak najlepszą reprezentację" na obchodach, spodziewani są przywódcy państw europejskich. "Wiem, że takie deklaracje zostały złożone przez prezydenta Niemiec, wszystko wskazuje na to, że jest szansa, iż będzie prezydent Francji. Natomiast, jeżeli chodzi o prezydenta Baracka Obamę tej gwarancji nie ma. Oczywiście starania trwają, zaproszenie zostaje wystosowane do niego, tak samo jak do innych przywódców. Jest szansa, że tego 4 czerwca rzeczywiście Europa, Świat ponownie przypomni sobie, iż to w Polsce się wszystko zaczęło" - podkreślił minister.

Ograniczenia budżetowe

Zwrócił również uwagę na fakt, że w kwestii obchodów należy pamiętać o pewnych ograniczeniach budżetowych resortu, ponieważ wcześniej uroczystości przygotowywała przede wszystkim Kancelaria Prezydenta. Ministerstwo bowiem, jak zaznaczył, organizuje w tym roku obchody wszystkich ważniejszych rocznic. Oprócz obchodów Święta Wolności jest to także rocznica wejścia do Unii Europejskiej, bitwy pod Monte Cassino, wybuchu powstania warszawskiego, powstania Polskiego Państwa Podziemnego i Legionów. Resort jest także odpowiedzialny m.in. za obchody rocznicy 600 lat stosunków dyplomatycznych Polski i Turcji.Jak informowała na początku lutego Kancelaria Prezydenta centralnym punktem oficjalnych obchodów Święta Wolności będzie uroczystość z udziałem pary prezydenckiej oraz zaproszonych głów państw i szefów rządów. Prezydent Bronisław Komorowski wygłosi orędzie, odznaczy zasłużonych dla polskiej wolności, w Warszawie odbędzie się też plenerowy koncert.Z okazji 25-lecia wolności prezydent chciałby także, aby nadać nazwy: "Autostrada Wolności" - trasie z Warszawy na Zachód i "Autostrada Solidarności" - drodze z Gdańska do granicy południowej. Przez cały rok, poza stolicą, również w Poznaniu, Płocku, Krakowie, Łodzi, Kaliszu, Opolu, Bydgoszczy czy Wrocławiu zaplanowano okolicznościowe uroczystości.

Tak bawiliśmy się ponad 2 lata temu:

Wyłącz system!
Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

PAP/ran