Iluminacja Pałacu Kultury od zaplecza: kwadraciki, kropeczki i reflektory

Warszawa

Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.plJak działa iluminacja PKiN?

Nie 150 reflektorów, a kolorowe prostokąty i kropki na ekranie komputera. Tak od zaplecza wygląda iluminacja Pałacu Kultury, którą warszawiacy mogą oglądać po zmierzchu. Urządzeniom ją obsługującym przyjrzała się kamera tvnwarszawa.pl.

- Wszystko jest skomputeryzowane. Jest skrzynka, w której znajduje się monitor, tak naprawdę to jest serce całej iluminacji Pałacu Kultury - mówi Ewelina Dudziak, rzeczniczka zarządu PKiN, z którą przyglądaliśmy się działaniu oświetlenia elewacji.

Elewacja i baszty

To "serce iluminacji" znajduje się w jednym z wielu pomieszczeń pałacu. Jego rolę spełnia komputer z przygotowanymi programami. Wystarczy wybrać jeden z nich i uruchomić, a wyświetlające się na ekranie figury zaczynają zmieniać kolor.

- Wyświetlające się na ekranie kwadraciki to rzut z góry rozlokowania poszczególnych reflektorów na pałacu. Większe prostokąty to reflektory zewnętrzne - takich mamy 72. Oświetlają elewację. Natomiast te mniejsze, czyli kropeczki, małe kółeczka to są reflektory mniejsze. One podświetlają wnęki: baszty czy taras widokowy na 30. piętrze. Tych jest 78 - wyjaśnia Dudziak.

Świąteczny pokaz

Kombinacji oświetlenia pałacu jest wiele, to komputer odmierza czas ich trwania. Zazwyczaj widzimy jednak jedną z nich. W dni powszednie elewacja pałacu świeci, jak zapewnia rzecznika, białą barwą zalewową. - Natomiast w weekend o każdej godzinie pełnej świecimy przez 15 minut kolorami tęczy - tłumaczy Dudziak.

Inny program przygotowano z okazji tegorocznych świąt, który będzie można oglądać do 26 grudnia. - Specjalny program świąteczny przygotowany jest już od Wigilii. Pałac będzie oświetlony przez całą noc. Będzie pokaz różnych barw. W sylwestra również zaplanowany jest specjalny pokaz iluminacji - zapewnia rzeczniczka.

Specjalny program na święta
Tomasz Zieliński, Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
Świąteczna iluminacja PKiN
Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

ran/b