Ile Warszawa straciła na reprywatyzacji? W poniedziałek raport komisji

Warszawa

Patrycja Orłowska / TVN24Centrum Warszawy

Raport pokazujący, ile środków Warszawa straciła w wyniku afery reprywatyzacyjnej zostanie przedstawiony w poniedziałek - zapowiedział przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki. Wyjaśnił, że termin prezentacji został przesunięty ze względu na innych członków komisji.

W piątek Jaki poinformował, że raport zostanie przedstawiony w sobotę, jednak rzecznik prasowy komisji weryfikacyjnej Witold Cieśla w piątek późnym wieczorem przekazał, że termin prezentacji został przesunięty na poniedziałek, 8 października.

Jaki na konferencji prasowej wyjaśnił, że niektórzy członkowie komisji, którzy również mieli prezentować ten raport "z przyczyn obiektywnych" nie mogą zrobić tego w pierwotnie podawanym terminie.

Raport jest gotowy

Przewodniczący komisji weryfikacyjnej zapewnił, że raport jest już gotowy. - W raporcie znajdzie się informacja dotycząca tego, ile Warszawa straciła w wyniku reprywatyzacji. Dotarliśmy do wszystkich dokumentów, do jakich można było dotrzeć w sprawie reprywatyzacji, ściągnęliśmy je z dzielnic i urzędu miasta stołecznego Warszawy - wyjaśnił.

Jaki podkreślił, że przygotowanie raportu trwało wiele miesięcy. - To, co znajduje się w tym raporcie naprawdę robi wrażenie, ale liczb podać jeszcze nie mogę - zaznaczył przewodniczący komisji weryfikacyjnej.

"Kilkanaście miliardów strat"

Według informacji PAP ze źródeł w komisji, straty miasta w wyniku reprywatyzacji oszacowano w raporcie na co najmniej kilkanaście miliardów złotych.

W raporcie ma się także znaleźć informacja, że prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz byli prezydenci stolicy Marcin Święcicki i Paweł Piskorski wydali 78 proc. wszystkich decyzji reprywatyzacyjnych, a sama Gronkiewicz-Waltz zwróciła 50 proc. wszystkich nieruchomości po 1989 r. Według raportu, Gronkiewicz-Waltz w 2013 r. wydała 170 decyzji, a w 2008 r. - 294. Ponadto, jak wynika z raportu, tuż przed wyborem Lecha Kaczyńskiego na prezydenta stolicy w 2002 r., ostatniego dnia roboczego przed głosowaniem, urzędnicy ratusza oddali 50 nieruchomości. Natomiast w całym 2004 r. Kaczyński wydał 32 decyzje reprywatyzacyjne.

Komisja weryfikacyjna od czerwca ubiegłego roku bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

Prezydent Kwaśniewski zawetował ustawęLeszek Dawidowicz, TVN24
wideo 2/3

PAP/b