Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Ile marszów w Warszawie 11 listopada? Dwa dni przed świętem rozmowy trwają

Warszawa

Morawiecki rozmawiał z szefami MON i MSWiATVN24
wideo 2/4

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w piątek z szefami MON - Mariuszem Błaszczakiem i MSWiA - Joachimem Brudzińskim, szczegółów nie ujawniono. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk przekazał natomiast, że trwają też rozmowy przedstawicieli rządu o obchodach 11 listopada z wieloma środowiskami, w tym z organizatorami marszu narodowców.

W piątek przed południem w sejmowym gabinecie szefa rządu odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z szefami MON Mariuszem Błaszczakiem i MSWiA Joachimem Brudzińskim z udziałem szefa KPRM Michała Dworczyka.

Na pytania o szczegóły spotkania ani premier, ani ministrowie po jego zakończeniu nie odpowiedzieli.

Z informacji Polskiej Agencji Prasowej wynika, że spotkanie dotyczyło uroczystości 11 listopada.

Szef KPRM: trwają rozmowy z organizatorami

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki ustalili, że 11 listopada w Warszawie zostanie zorganizowany "wspólny biało-czerwony marsz". Była to decyzja po tym, jak w środę prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zakazała organizacji w stolicy marszu organizowanego m.in. przez Młodzież Wszechpolską, ONR i Ruch Narodowy. W środę prezydent Andrzej Duda i premier Morawiecki uzgodnili, że za przygotowanie marszu państwowego odpowiedzialne jest Ministerstwo Obrony Narodowej.

- Zapraszamy wszystkich na biało-czerwony, radosny marsz 11 listopada, w którym będziemy celebrować setną rocznicę odzyskania niepodległości, wspólnie z kombatantami, harcerzami, wszystkimi osobami, które chcą uczcić tę ważną datę - mówił w piątek szef KPRM Michał Dworczyk.

- Rozmawiamy z wieloma środowiskami na temat obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości, również z organizatorami Marszu Niepodległości - przyznał. Dopytywany o postępy w tych rozmowach odparł, że "rozmowy są konstruktywne". - Łączy nas wspólny cel: godne uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - ocenił Dworczyk.

"Są różne warianty w grze"

O tym, że odbywają się rozmowy ze stroną rządową w sprawie wspólnego marszu 11 listopada mówił również w piątek rzecznik Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Damian Kita.

- Te rozmowy faktycznie są prowadzone. Rozmawiamy z ministrem Dworczykiem, z Ministerstwem Obrony Narodowej - mówił Kita.

Jak dodał, chodzi o to, "żeby jakoś pogodzić tę sytuację formalno-prawną, aby pójść razem".

Prezes Ruchu Narodowego - współtworzącego Stowarzyszenie Marsz Niepodległości - poseł Robert Winnicki pytany, jakie warunki są stawiane przez organizatorów Marszu Niepodległości stronie rządowej, odpowiedział, że "są to warunki takie, żeby Marsz Niepodległości, jako inicjatywa społeczna, spontaniczna był obecny, zaznaczony". - To nie jest do końca tak, że nie chcemy iść w marszu państwowym. Zobaczymy co z tego wyjdzie - dodał.

Według niego, "są różne warianty w grze". - My chcemy przede wszystkim przeprowadzić Marsz Niepodległości. W jakiej formule się on odbędzie, to się jeszcze okaże. Przy dobrej woli ze strony rządu, bo my mamy dobrą wolę, żeby się porozumieć, w tej sprawie można sobie różne scenariusze wyobrażać. Nawet i taki scenariusz: dwa zgromadzenia, jeden marsz. Pytanie: czy będzie ze strony rządowej wola, żeby się porozumieć - powiedział Winnicki

Brudziński: marsz będzie bezpieczny

Wchodząc w piątek do gmachu Sejmu minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński został zapytany przez dziennikarzy, czy 11 listopada na marszu będzie bezpiecznie. - Oczywiście, że będzie - odpowiedział krótko.

Marsz zapowiedziany po spotkaniu prezydenta i premiera - zgodnie z ustaleniami - będzie miał charakter uroczystości państwowej, organizowany będzie przez rząd, a objęty patronatem narodowym przez prezydenta. Marsz ma się rozpocząć o godz. 15 na rondzie Dmowskiego.

Po środowej decyzji Hanny Gronkiewicz-Waltz o zakazie marszu narodowców, członkowie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, zapowiadali w mediach, że "i tak się odbędzie".

Zdjęcie na stronie głównej: Piotr Nowak / PAP

PAP/akr,js/adso,rzw