Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Ile kosztowałaby rozbiórka Pałacu Kultury i Nauki?

Warszawa

TVN24Wiceprezydent o kosztach zburzenia PKiN

Burzyć czy nie burzyć? To pytanie powraca jak bumerang podczas dyskusji o Pałacu Kultury i Nauki. W rozmowie z TVN 24 wiceprezydent Warszawy zdradził, z jakimi kosztami wiązałaby się taka operacja.

- Koszt rozbiórki Pałacu, zważywszy na jego konstrukcję i wykonanie, to ok. 900 mln zł, czyli jest to mniej więcej 30-40 procent więcej niż są warte działki pod spodem, pod warunkiem, żebyśmy je intensywnie zabudowali – mówi Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy.

"Wysadzić się nie da"

Jak przekonuje, nie jest to budynek solidnie wykonany i nie da się go po prostu wysadzić. Trzeba by go rozbierać od góry - kawałek po kawałku. Jóźwiak podważa sens takiego działania. - Przypominam, że tam są siedziby trzech publicznych teatrów, dla których trzeba by znaleźć miejsce, czwarty jest prywatny. Dwa muzea – Techniki i Ewolucji. Pałac Młodzieży, który prowadzi zajęcia z basenem, Polska Akademia Nauki, która ma tam siedzibę – wylicza wiceprezydent. - Byłoby to trudne, żeby oprócz kosztów rozbiórki, znaleźć inne miejsce dla tych instytucji na siedzibę - podsumowuje.

Wyliczenia dla Sikorskiego

Wyliczenia wykonano z myślą o ówczesnym ministrze spraw zagranicznych Radosławie Sikorskim, który postulował, aby w Pałac zastąpić jeziorem.

Główne zdjęcie: Jakub Kamiński/PAP

ran/b