II linia z zasięgiem komórek. Na I ciągle nie pogadasz

Warszawa

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plKiedy będzie zasięg na całej I linii metra?

W pociągach drugiej linii metra klienci wszystkich operatorów mogą rozmawiać przez telefony i korzystać z internetu. Na pierwszej linii dostęp do sieci to wciąż dobro reglamentowane. Kiedy się to zmieni?Do tej pory z telefonów pod ziemią korzystać mogli tylko użytkownicy jednej sieci. Pozostałym udawało się łapać sygnał na stacjach i w płytkich tunelach na odcinku bielańskim. O tym, że zasięg pojawi się na całej I linii metra, mówiło się już w ubiegłym roku. Jak informował transport-publiczny.pl, miało to się stać jeszcze w 2014 roku.

Na razie Bielany

Tymczasem jest już marzec, uruchomiono centralny odcinek II linii, w którym bez problemów można "łapać" zasięg podczas podróży tunelami i korzystać z internetu. A jak sytuacja wygląda na pierwszej nitce?- Montaż podzieliliśmy na trzy etapy. W pierwszym zasięg pojawił się na odcinku bielańskim. W tej chwili pasażerowie mają zasięg również w tunelach przy stacji Marymont i Politechnika – przekonuje Anna Bartoń, rzeczniczka Metra Warszawskiego.Ostatni etap ma objąć pozostałe tunele. Kiedy? - Trwa montaż urządzeń. Zakończyliśmy uzgadnianie dokumentacji pomiędzy wykonawcą oraz operatorami. Prace mogą być jednak prowadzone wyłącznie w nocy, kiedy wyłączone jest napięcie w trzeciej szynie - zastrzega Bartoń.

"Wrażliwa infrastruktura"

I dodaje, że na razie ciężko mówić o jakimkolwiek harmonogramie udostępnienia zasięgu. Przekonuje też, że nie można mówić o opóźnieniach. - Mamy do czynienia z bardzo wrażliwą infrastrukturą, z koniecznością przesyłania sygnałów chociażby przez służby ratunkowe, więc wszystkie te urządzenia muszą spełniać wysokie normy związane z bezpieczeństwem – zaznacza Bartoń.

ran/r