II linia wjeżdża na Pragę Gigantyczne utrudnienia

Warszawa

fot. urząd miasta

Tramwaje na dwa dni zniknęły z mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Przez skrzyżowanie al. Solidarności z Targową można przejechać jedynie autobusami, na kilkunastu ważnych skrzyżowaniach na Pradze obowiązuje zupełnie nowa organizacja ruchu – rozpoczęła się budowa ostatniej stacji centralnego odcinka II linii metra, a z nią ogromne utrudnienia dla mieszkańców.

Choć urzędnicy przygotowali wiele mapek prezentujących, jak objechać zamknięte skrzyżowanie, uniknąć paraliżu się nie da. Dlatego od tygodnia ratusz apeluje, by ci, którzy nie muszą nimi jechać, pozostawili swoje samochody pod domami i do pracy wbrali się komunikacją miejską. Jednak w weekend do dyspozycji warszawiaków przeprawiających się do centrum przez Most Śląsko-Dąbrowski będą jedynie autobusy (tramwaje znikają na całą sobotę i niedzielę).

Utrudnienia do 2013 roku

Od dziś mostem Śląsko-Dąbrowskim i przez plac Wileński nie mogą jeździć samochody osobowe. Trasy zmienią też tramwaje jeżdżące dotąd przez plac oraz autobusy. Utrudnienia w ruchu potrwają aż do zakończenia budowy stacji II linii metra Dworzec Wileński, czyli do końca 2013 roku.

Gdzie szukać informacji?

Od piątku o zmianach w ruchu na Pradze związanych z budową II linii metra warszawiacy mogą dowiedzieć się u dyżurnych pracowników Zarządu Transportu Miejskiego, na ulicach stolicy. Działa też całodobowa infolinia.

Informacje o zmianach tras już od kilku dni można znaleźć na mapkach w autobusach. Jeśli ktoś nie mógł ich znaleźć, to wszystkiego może się dowiedzieć od informatorów ZTM, którzy do środy w godzinach 9 - 17 będą dyżurować na ulicach. Odpowiedzą na pytania dotyczące zmian w organizacji ruchu.

Będzie ich można spotkać:- na Dworcu Wileńskim- na skrzyżowaniu ul. Jagiellońskiej z al. Solidarności- na rondzie Żaba- na skrzyżowaniu ul. Targowej z ul. Kijowską- na Dworcu Wschodnim (od strony ul. Kijowskiej)- w al. Zielenieckiej- na pl. Bankowym- w zespole przystankowym Inżynierska- na rondzie Starzyńskiego- przy kinie Femina

Punkt na dworcu i infolinia

Aby pasażerowie i kierowcy mogli jeszcze dokładniej poznać szczegóły zmian w organizacji ruchu i komunikacji na Pradze, w centrum handlowym Warszawa Wileńska do 21 października będzie działał punkt informacyjny.

Punkt będzie czynny w godz. 7-20 (od poniedziałku do soboty), a w niedziele od godz. 12 do godz. 19.

Działa również całodobowa infolinia ZTM: (022) 194-84.

Autobus z punktem informacyjnym

Na tym nie koniec. W czwartek w okolicach pl. Wileńskiego uruchomiony został również mobilny punkt informacyjny ZTM. Do wtorku będzie zaparkowany w al. Solidarności, przy liceum im. Władysława IV.

W sobotę punkt będzie czynny w godz. 10-17; w niedzielę 10-19; w poniedziałek 10-18, a we wtorek 10-18.

ZTM o zmianach w komunikacji powiadamia także za pomocą plakatów i ulotek w autobusach, tramwajach, w metrze. Ulotki są dostępne także w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM i w budynkach biurowych stojących w obszarze objętym zmianami w organizacji ruchu. Zarząd o zmianach informuje także w prasie lokalnej, a także w spotach emitowanych na monitorach LCD w tramwajach, autobusach i metrze.

Od Szwedzkiej do Bankowego

Zmiany w organizacji ruchu dotyczą al. Solidarności na odcinku od ul. Szwedzkiej do pl. Bankowego, a na ul. Targowej na odcinku między Białostocką a 11 listopada.

ZOBACZ ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU

Tramwaje, które przejeżdżały przez pl. Wileński, zostaną skierowane na objazdy - ominą pl. Wileński, skręcając z al. Solidarności w ul. Jagiellońską, potem w ul. Ratuszową, ul. Targową i ul. 11 Listopada. Utrudnienia na odcinku ul. Targowej - pomiędzy ul. Kijowską a Białostocką - rozpoczęły się już na początku października w związku z remontem torowiska.

Busem do centrum

Aleją Solidarności od ul. Szwedzkiej przez Most Śląsko-Dąbrowski do Wisłostrady mogą jeździć tylko autobusy komunikacji miejskiej, tramwaje, taksówki, pojazdy jednośladowe i służby miejskie. Tylko dla tych pojazdów jest także przejezdna ul. Jagiellońska na odcinku od ul. Ratuszowej do ul. Kłopotowskiego.

Zwiększona została liczba autobusów na moście Śląsko-Dąbrowskim (kursują tu tylko przegubowe wozy), z kolei zmniejszona jest ich liczba na moście Gdańskim.

Jak przewiduje miejski inżynir ruchu, liczba podróży odbywanych samochodem na Pradze spadnie o 30 procent. Szybciej będą korkować się stołeczne mosty i Wisłostrada. Zamknięty dla ruchu plac Wileński można ominąć trzema trasami: ul. Szwedzką - rondem Starzyńskiego - mostem Gdańskim lub ul. Naczelnikowską - ul. Radzymińską - ul. Ząbkowską, lub ul. Wybrzeże Helskie - ul. Wybrzeże Szczecińskie.

Trasy zmieniły linie tramwajowe: 3, 4, 8, 20, 22, 23, 25, 26 i 28. Linie: 14 i 46 zostały zawieszone.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY ZMIAN

Na innych trasach kursują autobusy linii: 120, 125, 135, 162, 166, 169, 170, 302, 338, 444, 503, 509, 512, 517, 718, 738, 805, N02, N03, N11, N61, N13, N63, N14, N64, N21 i N71.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY ZMIAN

Parkingi przesiadkowe

Dla kierowców przygotowany został parking na prawie 500 aut wzdłuż al. Solidarności przed skrzyżowaniem z ul. Targową. Kierowcy mogą też pozostawiać auta na jednym z poziomów parkingu w CH Wileńska na zasadach P+R (wjazd tylko z ważnym biletem ZTM).

Na placu Bankowym przygotowany został parking dla autobusów należących do prywatnych przewoźników. - Część przewoźników, którzy utrzymują kursy z Legionowa, Ząbek, Marek i nie będą chcieli jeździć obciążonym mostem Gdańskim, będzie mogła wjechać na Most Śląsko-Dąbrowski i zatrzymać się na pl. Bankowym – tłumaczy Andrzej Franków, dyrektor pionu przewozów w ZTM.

W weekend most bez tramwajów

Samo wprowadzenie zmian również będzie kłopotliwe. Przez cały weekend, od 15 października w sobotę do godz. 3 rano 17 października w poniedziałek zamknięta dla ruchu tramwajów będą: al.Solidarności – od Kina Femina do Dw. Wileńskiego, Targowa i 11 Listopada do ronda Żaba, ul.Targowa i Ratuszowa na odcinku od Dworca Wileńskiego do ul. Jagiellońskiej, ul.Stalowa od Inżynierskiej do pętli Czynszowa. Tramwaje: 4, 17, 20, 23, 26 będą kursowały objazdami, a linia 16 zostanie zawieszona. Od poniedziałku tramwaje wrócą na most.

fot. urząd miasta
fot. urząd miasta
fot. urząd miasta
fot. urząd miasta
fot. urząd miasta
fot. urząd miasta