II linia metra opóźniona "o dobrych kilka tygodni"

Najnowsze

TVN24Hanna Gronkiewicz-Waltz o terminie otwarcia II linii metra

- Termin oddania metra do użytku dla pasażerów wydłuży się o dobrych kilka tygodni - powiedziała w piątek na briefingu prasowym Hanna Gronkiewicz-Waltz. Taką decyzję motywowała ostrożnością po pożarze, który miał miejsce we wtorek na stacji Rondo Daszyńskiego. Jeszcze przed wyborami prezydent zapowiadała otwarcie II linii przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś już wiadomo, że tej zapowiedzi nie uda się spełnić. Prezydent Warszawy przyznała, że pożar baterii akumulatorów na stacji zakończył się szybko i bez większych zniszczeń, dodała jednak, że "bezpieczeństwo pasażerów jest najważniejsze".

– Nie możemy zlekceważyć tego incydentu. Po spotkaniu z wykonawcą metra i komendantem straży pożarnej, zdecydowaliśmy o wstrzymaniu prac strażaków i jazd testowych na centralnym odcinku drugiej linii metra – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

14 grudnia nie pojedziemy

Wstrzymanie odbiorów jest jednoznaczne z niedotrzymaniem terminu otwarcia metra 14 grudnia, o którym Hanna Gronkiewicz-Waltz przed wyborami mówiła kilkukrotnie, między innymi w programie "Fakty po Faktach".

- Wiem, że to może budzić niezadowolenie mieszkańców, ale nie możemy kierować się pośpiechem. Dlatego termin oddania do użytku centralnego odcinka drugiej linii metra może się wydłużyć o dobrych kilka tygodni - przyznała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Pociągi pojadą bez pasażerów

Prezydent zapowiedziała również, że wydłuży się okres jazd testowych.

– Gdy uzyskamy 14 pozwoleń na użytkowanie, rozpoczną się jazdy testowe bez pasażerów. Zazwyczaj trwają one tydzień, ale u nas zostaną wydłużone do dwóch tygodni. Musimy mieć pewność, że metro funkcjonować będzie bez zarzutów – zapowiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Jeszcze przed otwarciem dla pasażerów, wydłużony zostanie też okres koordynacyjnych ćwiczeń służb.

Będą kary?

O to czy wykonawca spodziewać się może kar, zapytaliśmy Bartosza Milczarczyka, rzecznika stołecznego ratusza.

- Za wcześnie, by o tym mówić - odpowiedział. - Wyjaśniamy, co było przyczyną pożaru na stacji Rondo Daszyńskiego. Mógł to być zły montaż, za który odpowiada wykonawca albo wada samego urządzenia - dodał.

Jak zaznaczył, badanie przyczyn potrwa około kilkanaście dni.

Gronkiewicz-Waltz o metrze mówiła przed wyborami w "Faktach po Faktach":

Hanna Gronkiewicz-Waltz potwierdza datę otwarcia drugiej linii metraTVN24

Czy stacja płynie?

Na konferencji prasowej dziennikarze dopytywali również o stację Centrum Nauki Kopernik, której budowa została zalana w wyniku awarii w 2012 roku. Jedna z dziennikarek zapytała: - Pani prezydent, czy to prawda, że stacja CNK płynie?

Gronkiewicz-Waltz ucięła: - Nic mi o tym nie wiadomo.

Prezydent odpowiada na pytania dziennikarzyTVN24

Deklaracje przed wyborami

Przypomnijmy: budowa II linii metra zakończyła się oficjalnie pod koniec września. Wtedy też zaczęły się odbiory techniczne, a w ślad za nimi pytania o termin otwarcia dla pasażerów. Przez kilka tygodni urzędnicy bronili się przed podawaniem konkretnej daty, tłumacząc że tempa odbiorów nie da się przewidzieć.

Aż nagle, na początku listopada czyli na krótko przed wyborami samorządowymi, w wywiadzie dla "Gazety Stołecznej" Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że II linią metra warszawiacy pojadą na świąteczne zakupy. Jako najwcześniejszy możliwy termin otwarcia podała 14 grudnia.

Później potwierdziła tę datę na antenie TVN24. - Podjęliśmy odważną decyzję o budowie drugiej linii metra, która wkrótce, 14 grudnia, będzie otwarta – powiedziała w "Faktach po Faktach" prezydent Warszawy.

Jak informowaliśmy we środę, wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego ocenił, że jest mało prawdopodobne, by dało się dotrzymać tego terminu 14 grudnia.

Piątkowa "Stołeczna" poszła dalej i ogłosiła, że termin "przed świętami" jest nierealny. Po południu prezydent zorganizowała briefing prasowy w tej sprawie.

7 stacji

Centralny odcinek drugiej linii metra łączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Ma siedem stacji: Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat - Uniwersytet, Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Dworzec Wileński.

jb/bf//lulu