Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Idą przymrozki. Czas szykować samochody

Warszawa

fot. sxc.hu

W ciągu najbliższych kilku nocy będzie mroźno, a to dla kierowców oznacza tylko jedno - czas przygotować samochody i akcesoria do odszraniania.

- W ciągu najbliższego tygodnia słupki rtęci spadną poniżej zera w całym kraju - mówi Artur Chrzanowski, synoptyk TVN Meteo.

Już teraz podpowiadamy, jak najlepiej radzić sobie z autem, kiedy temperatura będzie utrzymywać się na minusie.

Najlepszy odmrażacz w płynie

Kiedy nadejdą przymrozki kierowcy, którzy nie zostawiają swoich aut w garażu, będą musieli poświęcić czas na oczyszczenie szyb. Szron, śnieg lub lód można usunąć mechanicznie - skrobaczką. Czasem, z braku odpowiedniego narzędzia, kierowcy sięgają po przypadkowy przedmiot (np. plastikową kartę). Takie mechaniczne odszranianie może jednak skończyć się zarysowaniami.

O wiele bezpieczniej będzie skorzystać z płynnych odmrażaczy. Usuną one lód lepiej niż zimowe płyny do spryskiwaczy i nie uszkodzą samochodu. Po spryskaniu szyby powinniśmy chwilę odczekać i włączyć wycieraczki. Po lodzie nie zostanie żaden ślad. Jeśli warstwa jest gruba, można posiłkować się skrobaczką.

Pamiętajmy, żeby nie włączać wycieraczek zanim lód odtaja - bardzo łatwo je uszkodzić.

Jak uniknąć skrobania szyb?

Na pewno wielu z was marzy o tym, żeby na samochodowych szybach po prostu nie było ani śladu mrozu. Dobrym, choć dość drogim sposobem na uniknięcie zeskrobywania lodu, jest zainstalowanie w samochodzie tzw. ogrzewania postojowego.

- To naprawdę przydatna rzecz. Osobny, niewielki silnik, pobierający niewielkie ilości paliwa z komory, działa bez konieczności podłączania go do głównego silnika. Posiada samoregulujące się nawiewy, dzięki którym wnętrze samochodu się nagrzewa. To wyklucza powstawanie szronu na szybach - mówi Michał Murawiński z TVN Turbo.

- Lepiej zainwestować w droższy system. Te tańsze mają tendencję do wydzielania z siebie zapachu spalin - dodaje Murawiński.

Dodatkową zaletą ogrzewania postojowego jest fakt, że można je zdalnie uruchomić kilkadziesiąt minut przed planowaną podróżą.

Zmień opony na zimowe

Wymiana opon z letnich na zimowe powinna się odbywać, kiedy temperatura powietrza spadnie poniżej 7 st. Celsjusza. Taki spadek temperatury występuje zazwyczaj w listopadzie.

Czym się różnią opony zimowe od letnich? Są bardziej elastyczne, dzięki czemu lepiej dostosowują się do pokrytego śniegiem podłoża. Są też ponacinane w rowki, które zwiększają przyczepność do podłoża. Powinniśmy z nich korzystać aż do końca marca.

Tanie, ale nie dla każdego

Najtańszym sposobem na rozruszanie auta w zimny poranek, jest użycie ogrzewania elektrycznego. Podwyższy temperaturę płynu chłodzącego bez konieczności włączania silnika. Dzięki niemu nawet w największy mróz silnik da się łatwo rozruszać.

- Niestety, jest to jednak rozwiązanie wyłącznie dla posiadaczy domów bądź działek. Potrzebna jest stała dostawa prądu o napięciu 220 V - mówi Murawiński. - Poza tym bałbym się, że kabel zostanie uszkodzony i dostanie się do niego woda. W takich warunkach łatwo o niebezpieczne spięcie - dodaje.

Więcej na tvnmeteo.pl

map/ms//mz