Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

I linia metra bez Jasieńskiego? Nagrywają nowe komunikaty

Najnowsze

archiwum TVNKsawery Jasieński nie będzie głosem I linii metra?

Miasto chce ujednolicić system komunikatów głosowych w metrze. Jak pisze "Gazeta Stołeczna", możliwe, że na I linii nie usłyszymy już charakterystycznego głosu Ksawerego Jasieńskiego.

- Przeprowadzamy audyt informacji wizualnej i głosowej w metrze - potwierdza w rozmowie z portalem tvnwarszawa.pl Wiktor Paul z biura prasowego ZTM.

Na razie urzędnicy nie zdradzają, jakie zmiany są planowane ani kiedy mają zostać wprowadzone w życie. Możliwe, że w podziemnej kolejce nie usłyszymy już głosu Ksawerego Jasieńskiego, lektora, który czyta je od 1998 roku - dowiedziała się "Gazeta Stołeczna".

Jak przypomina "Stołeczna", do komunikatów nagranych przez Jasieńskiego dodano kolejne. W inspiro symulator mowy informuje, po której stronie otworzą się drzwi. Doszły również informacje o przesiadkach po angielsku, które część pasażerów krytykowała jako nieprofesjonalne.

W ratuszu pojawił się pomysł, żeby komunikaty odczytywała jedna osoba. Czy w I linii mógłby to być Jasieński? Jak powiedział portalowi Transport-publiczny.pl Igor Krajnow, rzecznik ZTM, "z uwagi na wiek lektora i barwę głosu Metro nie sugerowało dalszego korzystania z jego usług".

Testy głosów

Zarząd zlecił nagranie nowych komunikatów o wysiadaniu i przesiadkach lektorowi Tomaszowi Knapikowi, który zapowiada przystanki w autobusach i tramwajach. "Stołeczna" podaje, że ma on umowę z miastem i niewykluczone, że teraz będzie czytał nazwy stacji I linii.

Kolejna zmiana ma dotyczyć zapowiedzi przesiadek po angielsku. Ma je wygłaszać native speaker. Gazeta informuje, że metro zaczęło już testować nowe komunikaty w części pociągów. Czasem słychać kombinację głosów Tomasza Knapika (zapowiada przesiadki), Macieja Gudowskiego (mówi: "Następna stacja"), Ksawerego Jasieńskiego (podaje nazwy stacji) oraz angielskiego lektora (informacja o przesiadkach).

TAK BRZMIĄ NAZWY PRZYSTANKÓW NA II LINII METRA. CZYTA JE MACIEJ GUDOWSKI:

ran/lulu

Głos II linii metraProgram I Polskiego Radia / metro.waw.pl

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN