Historyczny gest Polski i Rosji. Patriarcha podpisze przesłanie

Warszawa

Piątek będzie drugim i najważniejszym dniem wizyty Cyryla I w Polsce. Patriarcha Moskwy i całej Rusi oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik podpiszą w Warszawie przesłanie wzywające do pojednania obu narodów Polski i Rosji.

Wspólna odezwa polskiego Episkopatu i rosyjskiego patriarchatu to bezprecedensowe wydarzenie. Dokładna treść dokumentu nie jest jeszcze znana, ale już porównuje się go do słynnego listu polskich i niemieckich biskupów z 1965 roku.

Proszą o wybaczenie krzywd

W dokumencie zawarty będzie apel do przedstawicieli obu narodów, aby prosili wzajemnie o wybaczenie krzywd, niesprawiedliwości i wszelkiego zła. Celem dokumentu - jak podkreślają hierarchowie obu Kościołów - "nie jest rozwiązywanie bolesnych kart historii Polski i Rosji, istotną kwestią jest natomiast, by ten dialog zapoczątkować".

Patriarcha złoży wieńce

Oficjalna ceremonia przyjęcia przesłania odbędzie się w południe na Zamku Królewskim w Warszawie. Patriarcha spotka się także z hierarchami Kościoła prawosławnego w Polsce oraz z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem.

Złoży też wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza i na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Warszawie.

Czytaj więcej na tvn24.pl i zobacz materiał Faktów TVN na temat wizyty.

Wymiana darów

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, podczas czwartkowego spotkania z prezydium Konferencji Episkopatu Polski Patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I oraz przewodniczący KEP metropolita przemyski abp Józef Michalik przekazali sobie wzajemnie ikony: abp Michalik otrzymał ikonę Matki Boskiej Smoleńskiej, Cyryl - ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej.

Cyryl I przybył na zaproszenie Kościoła prawosławnego.

Related content

jk/mat/su