Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Historia chłopaków z ławki

TVN Warszawa


Pionierzy warszawskiego rapu wciąż noszą się młodzieżowo, ale dawno przekroczyli trzydziestkę. Koncertują, nagrywają i imprezują od kilkunastu lat, dlatego mają co wspominać. Warszafski Deszcz, jeden z najważniejszych stołecznych składów hiphopowych, zaprasza do Galerii Koloru na wystawę swoich archiwalnych zdjęć, ulotek, plakatów i wycinków prasowych.

- Pokażemy pamiątki związane z naszą twórczością. Jeszcze nie wiem co przyniosę, ale mam parę perełek – zapowiada Numer Raz, raper Warszafskiego Deszczu. W tym roku mija 12 lat od wydania ich debiutanckiej płyty "Nastukafszy", która okazała się kamień milowym polskiego hip hopu. Dziś nie wszyscy o niej pamiętają.

Podróż w czasie

- Rozmawiałem niedawno z chłopakiem, który powiedział, że od dawna słucha Warszafskiego Deszczu. Zapytałem: jak długo? Odpowiedział, że półtora roku – mówi Kamil "Jakuza" Jaczyński z wytwórni Wielkie Joł. Wystawa, którą organizuje, dedykowana jest przede wszystkim takim właśnie młodym słuchaczom, którzy lat 90. pamiętać nie mogą. W Galerii Koloru obejrzą stare zdjęcia, ulotki i plakaty promujące koncerty, a także wycinki prasowe.

- Wybrałem kilka fajnych wywiadów z prasy. To strony z nieistniejących już magazynów hiphopowych. Myślę, że 80 procent dzisiejszych fanów nie zna tych materiałów - opisuje "Jakuza" - Wygrzebałem też rękopisy kilku tekstów – dodaje.

Dla rówieśników raperów będzie to natomiast sentymentalna podróż do czasów kiedy "Kiedy wszyscy byli razem/Kiedy każdy gość w szerokich w spodniach, nieważne co robił, było od nas".*

Wystawa "WFD – Historia chłopaków z ławki" zbiega się w czasie z premierą nowej płyty Warszafskiego Deszczu "PraWFDepowiedziafszy", będącej podsumowaniem kilkunastu lat działalności artystycznej, oraz z reedycją pierwszej solowej płyty Tedego "S.P.O.R.T." Od dnia kiedy ukazała się na rynku upłynęło właśnie 10 lat.

Płyty, ciuchy, warsztaty

Podczas czwartkowego wernisażu będzie można kupić oba albumy i zdobyć autografy twórców. W sprzedaży będą też ubrania z nowej kolekcji marki PLNY Textylia. Przewidziano również warsztaty streetartowe pod hasłem "Zaprojektuj własną chmurkę" (chmura od początku jest w logo Warszafskiego Deszczu). Najlepsze projekty zostaną nagrodzone płytami od wytwórni Wielkie Joł.

Początek wernisażu w czwartek o godzinie 18:00. Wystawa potrwa ok. dwóch tygodni.

Piotr Bakalarski

"WFD – Historia chłopaków z ławki" wernisaż w czwartek 30 czerwca, godz. 18.00 California Skateshop/Galeria Koloru al. Solidarności 82 (u zbiegu al. Jana Pawłą II, na tyłach KFC) wstęp wolny

* fragment utworu "Zrobiliśmy coś ważnego" z płyty "PraWFDepowiedziawszy"