Hanna Gronkiewicz-Waltz i Andrzej Duda spotkali się z powstańcami

[object Object]
Andrzej Duda przemawiał w Parku WolnościTVN24
wideo 2/3

Spotkaniem powstańców z prezydentem Andrzejem Dudą i prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz rozpoczęły się oficjalne obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W Parku Wolności wręczono ordery i odznaczenia państwowe. Wśród gości byli m.in. generał Zbigniew Ścibor-Rylski i major Leszek Żukowski.

Uroczystości rozpoczęły się od wspólnego odśpiewania i odegrania Mazurka Dąbrowskiego, po którym głos zabrał Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Powitał przybyłych gości, wśród których oprócz Andrzeja Dudy i Hanny Gronkiewicz-Waltz znaleźli się m.in. przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, radni Warszawy i harcerze.

"Byliście ochotniczą armią"

- W sposób szczególny i wyjątkowy witam gospodarzy tego miejsca – powstańców warszawskich. Wśród wielu bohaterów chciałbym szczególnie powitać Zbigniewa Ścibora-Rylskiego oraz Leszka Żukowskiego - powiedział Ołdakowski.

- 73 lata temu stanęliście do walki o wolność. To była ostatnia próba ocalenia niepodległości Rzeczpospolitej. Wychowani w wolnej Polsce wiedzieliście, że wolność jest wartością najważniejszą - mówił. - Byliście ochotniczą armią, być może najlepszą, jaka miała Polska w swojej historii – dodał.

Po przemówieniu Ołdakowskiego odbyło się uroczyste wręczenie orderów i odznaczeń przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wyróżnieni zostali m.in.: Julian Kulski, Łucja Leszczyńska, Jadwiga Wiśniewska, Halina Wołowicz-Hołownia, Ewa Jeglińska, a także Piotr Gursztyn, Dawid Wildstein, Marcin Wierzchowski, Anna Cywińska i Krzysztof Pasewicz.

Duda: Powstanie wpisało się w historię

- Dziękuję za możliwość spotkania z państwem na tej kolejnej, wielkiej, tak niezwykle ważnej dla Rzeczpospolitej rocznicy - powiedział po wręczeniu odznaczeń Andrzej Duda. - Chcę z całą mocą podkreślić, że każda rocznica jest ważna dla wychowania młodzieży, a więc dla przyszłości Rzeczypospolitej. Jest ważna także dla mnie osobiście jako prezydenta, ale też jako obywatela i jako harcerza, bo harcerzem jest się przez całe życie - dodał.

Prezydent podkreślił, że Powstanie Warszawskie, choć nie osiągnęło zwycięstwa militarnego, "wpisało się w wielką polską historię". Dzięki - jak powiedział Duda - bohaterskiej postawie młodego pokolenia, które nie chciało pogodzić się z dominacją ani tym, że nie żyje w pełni wolnym kraju.

- Chciałem wyrazić radość, że możemy się spotkać właśnie tu na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego - dodał prezydent. Mówił o dużej roli byłego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego w stworzeniu tego miejsca. - Marzył o tym, żeby powstało, żeby powstańcy mieli swoje miejsce, żeby przychodziła tu młodzież i doświadczała lekcji patriotyzmu - podkreślił.

Prezydent podziękował też dyrekcji muzeum, jego wolontariuszom, harcerzom i wszystkim odznaczonym. - Jako prezydent jestem ogromnie z was dumny, z waszego dzieła - przyznał.

[object Object]
Wręczanie orderówTVN24
wideo 2/3

- Powstanie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 73 lata temu my, jako młodzi ludzie, postanowiliśmy stanąć, praktycznie bez broni i walczyć o swoje państwo. Liczyliśmy na to, że uda nam się wyzwolić Warszawę - powiedział z kolei Julian Kulski, odznaczony przez prezydenta Krzyżem Komandorskim.

Podkreślił, jak bardzo są wzruszeni odznaczeniami, które dostali, zwłaszcza w tak symbolicznym miejscu. - To dla nas wielki zaszczyt, ale i znak, że Polska pamięta o nas, powstańcach warszawskich - powiedział.

Gronkiewicz-Waltz: każde pokolenie musi przejść próbę

Jako kolejna głos zabrała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- W Polsce tak się składa, że każde pokolenie, także dzisiejsza młodzież, musi przejść próbę. Jest nią obrona wartości jakimi są: wolność, demokracja i prawa człowieka. Bo żadna z tych wartości nie jest gwarantowana raz na zawsze – powiedziała.

- Próby się nie uniknie - próbę trzeba podjąć - wezwała. Gronkiewicz-Waltz podkreśliła też, że spotkania z okazji rocznicy powstania mają dla niej zawsze szczególne znaczenie z uwagi na fakt udziału jej ojca w Powstaniu Warszawskim.

Żukowski: wartości nie należy mylić z cnotami

Podczas uroczystości przemawiał także prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski. Powiedział, że powstańcy warszawscy to grupa ludzi, która "zbliża się do granicy życia, ale to ludzie, dla których ważne były wartości".

- Wartości nie należy mylić z cnotami. Mogą one mieć charakter ekonomiczny, moralny i etniczny. Dla nas znaczenie miały i mają Bóg, honor i ojczyzna. Rozwijając temat - wiara, nadzieja i miłość ojczyzny, uczciwość, odwaga i bohaterstwo - podkreślił Żukowski

Żukowski mówił o dzieleniu społeczeństwa na sorty.

- Nas można zaliczyć do tego sortu, który przeżył wojnę, utratę wolności, okupację, walkę z bronią w ręku o niepodległość i niewolę. Innym sortem są ludzie, którzy urodzili się już po solidarnościowym zrywie i nie czuli tego, co to jest brak wolności i niepodległości, bo żyją w wolnym państwie. Kolejnym sortem mogą być ludzie urodzeni po zakończeniu działań wojennych, którzy żyli w okresie okupacji sowieckiej - powiedział Żukowski.

Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zwrócił się także do prezydenta Andrzeja Dudy, jako zwierzchnika sił zbrojnych, mówiąc, że boi się o wolność, ponieważ Polska "ma dwóch większych sąsiadów, którzy w historii już czterokrotnie dokonali rozbioru naszej ojczyzny". - Czy jest pan pewien, panie prezydencie, że chociażby jeden kraj partnerski z Międzymorza przystąpiłby do walki po naszej stronie na wypadek zaatakowania nas, wiedząc, że padnie, bo wynika to w wielkości armii? Bo ja nie - ocenił Żukowski.

- Panie prezydencie, proszę nie posądzać nas, że kandydujemy na jakiekolwiek stanowisko - nie. My tylko martwimy się o naszą ojczyznę. Pytanie, kto martwi się o nas, pozostawiam bez odpowiedzi - powiedział Leszek Żukowski.

Ścibor-Rylski: taka niewielka garstka

Wzruszające przemówienie wygłosił również generał Zbigniew Ścibor-Rylski. Zwracając się na początku do uczestników Powstania biorących udział w poniedziałkowej uroczystości. - Już taka niewielka garstka nas tutaj przyszła - stwierdził.

Dziękował harcerzom i wolontariuszom. Jak mówił, poświęcają oni swój czas, by informować o prawdzie o wydarzeniach sprzed 73 lat. - Nie wiecie, co to jest przelewać krew o wolność. Całe szczęście - przyznał.

- Tu, wśród was, są przyszli ministrowie, premierzy, a może głowa państwa. Wy przejmujecie pałeczkę. Wy, młodzież, przeżyliście tak wspaniałe lata - mówił do młodych Ścibor-Rylski. Życzył im satysfakcji w życiu, bo - jak podkreślił - to oni przejmą odpowiedzialność za państwo.

kw/mś/jb

Pozostałe wiadomości

Po awaryjnym lądowania na początku marca, niewielka awionetka nadal leży na podmokłym terenie w okolicy Zakola Wawerskiego. Prokuratura do wyciągnięcia samolotu z trudno dostępnego terenu rozważa wykorzystanie śmigłowca. Jak wynika z naszych informacji, zarówno policja jak i straż pożarna nie chcą podjąć się tego zadania, a koszt wynajęcia śmigłowca od prywatnej firmy jest dla prokuratury za wysoki. 

Uszkodzony  samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Uszkodzony samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kładka pieszo-rowerowa łącząca brzegi Wisły, została otwarta. Od teraz panoramę stolicy mogą z niej podziwiać mieszkańcy i turyści. Konstrukcja łączy ulicę Karową na Powiślu i Okrzei na Pradze. Nowy most ma 452 metry długości i pod tym względem stał się jedną z najdłuższych tego typu przepraw na świecie.

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

1. Warszawską Brygadę Pancerną zasiliły czołgi Abrams. Do stolicy przyjechały z Poznania. Wojskowi pochwalili się nagraniem z odbioru sprzętu. Jest to kolejna dostawa amerykańskiego.

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24

Kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy na Ochocie. Brały w niej udział cztery samochody osobowe, nikt nie ucierpiał.

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pojawił się nowy pomysł na zagospodarowanie kamienicy po Empiku, nieopodal ronda de Gaulle'a. Wicemarszałkini Senatu i kandydatka na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat zaproponowała, by urządzić tam dom rzemiosła.

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policjanci warszawskiej drogówki dostali zgłoszenie, że na parkingu centrum handlowego przy ulicy Modlińskiej driftuje kierowca mercedesa. Zareagowali natychmiast i przerwali "popisy". Wystawili kierowcy mandat na pięć tysięcy złotych i zatrzymali dowód rejestracyjny auta.

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24 automaty znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnym salonie gier hazardowych, który zlikwidowali w Płońsku (Mazowieckie). Miesiąc temu w tym samym miejscu likwidowali podobny salon.

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Źródło:
PAP

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Był pijany i nie miał prawa jazdy, spowodował wypadek. On wyszedł z niego niemal bez szwanku, ale ciężko ranny jest pasażer. 35-letni kierowca został tymczasowo aresztowany.

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 18-letni kierowca, którego zatrzymali po wieczornym, kilkunastokilometrowym pościgu policjanci z Piaseczna.

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Działający od niespełna trzech lat sklep socjalny Spichlerz ma problemy. Fundacja prowadząca placówkę poinformowała, że czeka ją eksmisja. Urzędnicy odpowiadali, że ta nie płaci czynszu, choć dostała lokal na preferencyjnych warunkach. Na dziś dług wynosi prawie 280 tysięcy złotych. - Fundacja jest nierzetelnym partnerem - twierdzi wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra. Zaplanowana na czwartek eksmisja została odwołana.

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Start w wyborach na urząd prezydenta Warszawy potwierdziło sześcioro kandydatów: Rafał Trzaskowski, Magdalena Biejat, Tomasz Bocheński, Przemysław Wipler, Janusz Korwin-Mikke i Romuald Starosielec. W TVP Info zorganizowano debatę z ich udziałem. Byli pytani między innymi o edukację, transport, zdrowie, bezpieczeństwo, mieszkania oraz światopogląd. Był też rzut "świerszczem" oraz pytanie o książki do czytania w metrze.

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nowe przejście pod torami na stacji Warszawa Gdańska ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości około 80 milionów złotych na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań.

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest pozwolenie na budowę, które umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonawcę remontu Elizeum, podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. - Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy. Potrwa trzy lata - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 200 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz interwencja pirotechników z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Wszystko z powodu porzuconej walizki na parkingu przed terminalem lotniska.

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa wagony pociągu osobowego, który zjeżdżał na stację postojową, wyjechały poza tory. Nie było w nim pasażerów. Były utrudnienia w ruchu kolejowym.

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. Na stacji Karolin budowniczowie wybierają już ziemię z poziomu -2, a na Stacji Techniczno-Postojowej rozpoczęło się betonowanie kanałów przeglądowych w halach elektrowozowni.

Są już dwa piętra pod ziemią

Są już dwa piętra pod ziemią

Źródło:
tvnwarszawa.pl