Hanna Gronkiewicz-Waltz zniknie z banknotów

Warszawa

tvnwarszawa.plPodpis Hanny Gronkiewicz-Waltz na banknocie 50-złotowym

W 2014 roku do obiegu trafią banknoty z nowymi zabezpieczeniami. Według Narodowego Banku Polskiego, ich wygląd w zasadzie się nie zmieni. Zniknie z nich tylko podpis Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Nowe banknoty pojawią się w obiegu w przyszłym roku. Mają wyglądać tak samo, jak używane dziś - różnić mają się tylko wprowadzonymi zabezpieczeniami. Jak tłumaczy Marek Oleś z Narodowego Banku Polskiego, postęp technologiczny, który dokonał się w ostatnich latach, wymaga modernizacji zabezpieczeń banknotów.

Bank zastrzega przy tym, że poziom fałszerstw znaków pieniężnych w Polsce jest niski. - Celem wymiany jest zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gotówkowego w perspektywie kolejnych lat - pisze na stronie banku.

Nowy szef, nowy podpis

W założeniu banknoty mają być takie same, jak używane dziś. Ale nowe wzory zatwierdzi aktualny szef NBP Marek Belka. A to z kolei oznacza, że zniknie z nich podpis... prezydent Warszawy. Jak przypomina serwis wyborcza.biz, w latach 1992-2001 Hanna Gronkiewicz-Waltz pełniła funkcję prezesa NBP. To za jej kadencji przeprowadzono denominację złotówki i to właśnie ona podpisała się na banknotach, które wprowadzono wtedy do obiegu.

Ich nowe wersje mają się pojawić w obiegu w 2014 roku. Bank nie ujawnia, jak dokładnie zmienią się zabezpieczenia. Więcej szczegółów mamy poznać w drugiej połowie 2013 roku.

su/roody/k