Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Handlarze przegrali w SKO. Dalej koczują na Centralnym

Warszawa

fot. Dawid Krysztofiński/Tvnwarszawa.plKupcy zapowiadają dalszą walkę o swoje lokale

Samorządowe Kolegium Odwoławcze odrzuciło protest kupców z podziemi przy Dworcu Centralnym. Sprzeciwiali się decyzji przyznającej spółce WPP dzierżawę pawilonów handlowych, ale nic nie wskórali.

Odwołanie złożyło kilkudziesięciu kupców. Sprzeciwili się w ten sposób decyzji wydanej przez Zarząd Dróg Miejskich, która dał w dzierżawę spółce WPP pawilony handlowe w podziemiach pod al. Jana Pawła II i Al. Jerozolimskimi, przy Dworcu Centralnym.

Kupcy twierdzili m.in., że spółka WPP zobowiązała do tego, by nowe umowy z nimi były zawierna na porównywalnych warunkach, jak miało to miejsce wcześniej.

- W celu obejścia zobowiązań WPP założyła nową spółkę i szantażuje podnajemców usunięciem z lokalu w razie nie przyjęcia znacznie wyższych stawek czynszu - napisali kupcy.

Argumenty bezzasadne

SKO odrzuciło w całości skargę. Wniosił o to pełnomocnik spółki WPP. Kolegium w uzasadnieniu swojej decyzji stiwerdziło, że kupcy chcieli zaskarżyć decyzję ZDM nie mając statusu strony w postępowaniu.

SKO podkreśliło również, że kupców do udziału w postępowaniu nie kwalifikowały umowy, które podpisali wiele lat temu, ponieważ w połowie czerwca br. wygasły. Na korzyść kupców nie zadziałał również argument poniesionych kosztów na remont lokali. Też został uznany za bezzasadny.

Koczują w lokalach

W podziemiach przy dworcu znajduje się około 150 lokali. Są tam m.in. bary, sklepy spożywcze, księgarnie czy kioski. Miejscem, w którym znajdują się pawilony zarządza spółka Warszawskie Przejścia Podziemne.

W czerwcu skończyła się umowa na dzierżawę przejść. Była ona podpisana 20 lat temu, jeszcze przez ówczesnego wojewodę warszawskiego. W czerwcu Zarząd Dróg Miejskich podpisał nową umowę ze spółką Warszawskie Przejście Podziemne.

Kupcom nie podoba się, że czynsze wzrosł nawet o 400 proc. Z kolei prezes WPP twierdzi, że to kłamstwo.

W akcie desperacji wielu kupców koczuje w swoich lokalach. Halina Bujanowska, która ich reprezentuje, zapowiedziałą złożenie skargi na decyzję SKO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

bf/roody