Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ochocie i Ursynowie

Na Ochocie startują prace poprzedzające przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania Grójeckiej z Harfową i Racławicką Z kolei w weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Hałdy ze śmieciami wyrosły w rezerwacie

TVN Warszawa


- Tony śmieci zalegają na międzywalu Wisły, w obszarze chronionym Natura 2000 - alarmują mieszkańcy Łomianek. Radni gminy żądają od władz, aby sprawę skierowały do prokuratury.

- Kiedy zobaczyłem te hałdy śmieci, zamurowało mnie - opowiada w rozmowie z tvnwarszawa.pl przerażony Grzegorz Dąbrowski, mieszkaniec gminy, który działa w Stowarzyszeniu na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Łomianek.

- To nieprawdopodobne, co tam się dzieje. Prawie dwa tysiące metrów kwadratowych obszaru chronionego zamieniło się w jedno wielkie nielegalne składowisko odpadów budowlanych - zaznacza.

Międzywale należy do obszaru chronionego Natura 2000. Jest to miejsce siedlisk lęgowych kilku gatunków ptaków zagrożonych wyginięciem, m.in. sieweczki obrożnej.

Skąd wzięły się tam śmieci?

"Ktoś przewiózł je z miejsca na miejsce"

Kilka miesięcy temu gmina Łomianki na ulicy Brukowej, obok oczyszczalni ścieków, wyznaczyła teren, gdzie legalnie można było zwieźć różnego rodzaju odpady - informuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl lokalny radny, Grzegorz Porowski.

- Tymczasowo, ponieważ po pewnym czasie odpady trzeba było usunąć. Faktycznie, z tego terenu zniknęły - opowiada radny. Jego zdaniem to właśnie te śmieci trafiły nad Wisłę.

Komisja techniczna rady gminy, której Porowski jest przewodniczącym, już zajęłą się sprawą.

- Mieszkańcy pokazali nam kilkaset zdjęć z miejsca, gdzie śmieci są zwożone. Wygląda to okropnie. To są góry śmieci - oburza się Porowski.

Wniosek do burmistrza

Jak dodał, radni skierowali do burmistrza wniosek o podjęcie szybkich działań i wyjaśnienie sprawy. Na razie nie wiedzą, kto przywiózł odpady do rezerwatu.

- Chcemy, aby urząd poinformował o tym odpowiednie służby, w tym prokuraturę - mówi radny.

Skontaktowaliśmy się z urzędem gminy. Chcieliśmy zapytać burmistrza, czy jakieś działania w tej sprawie zostały już podjęte. Czekamy na odpowiedź.

Tymczasem, po naszym artykule, sprawą zainteresował się Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie, który zarządza międzywalem.

- Nasi pracownicy w najbliższych dniach udadzą się na miejsce i osobiście sprawdzą, co się dzieje na tym terenie. Nie mieliśmy do tej pory zgłoszeń, że jest tam jakieś składowisko – mówi Urszula Tomoń, rzeczniczka prasowa RZGW Warszawa.

Bartłomiej Frymus - b.frymus@tvn.pl //mz