Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Gwiazdy prestiżowych wytwórni na koncertach w Kadrze

Warszawa

mat. prasoweMarcin Wasilewski Trio i Adam Bałdych

Kwartet Adama Bałdycha oraz trio Marcina Wasilewskiego wystąpią w weekend w Domu Kultury Kadr w ramach 14. Jazzowych Spotkań Filmowych. Zaplanowano także pokaz filmów "Wodzirej" Feliksa Falka i "Przypadek" Krzysztofa Kieślowskiego.

14. edycja cyklu muzyczno-filmowego odbędzie się 10 i 11 marca. Na jeden wieczór składają się trzy elementy: koncert, rozmowa i film. Szczególnie interesująco zapowiada się część muzyczna.

Pierwsze skrzypce ACT-u

W sobotę na deski sali widowiskowej Kadru wejdzie Adam Bałdych, znakomity skrzypek i jeden z najlepiej znanych w Europie jazzmanów z Polski. Ostatnimi czasy Bałdych święci triumfy na muzycznych salonach dzięki współpracy ze skandynawskim trio Helge Liena. Wspólnie nagrali dwie płyty dla prestiżowej niemieckiej wytwórni ACT. Zresztą skrzypek współpracował z nią już wcześniej, przy okazji krążków z Izraelczykiem Yaronem Hermanem i skandynawskim Baltic Gangiem (m.in. Lars Daniellson). Dziś śmiało może się tytułować pierwszymi "skrzypcami ACT-u". Natomiast w Warszawie wystąpi z dawno niewidzianym polskim kwartetem. Możemy się więc spodziewać utworów z płyty "Magical Theatre", od której formalnie zaczęła się wielka kariera Bałdycha.

Po koncercie odbędzie się spotkanie z Feliksem Falkiem, a potem pokaz "Wodzireja". To jeden z najważniejszych filmów tego reżysera i choć od premiery minęło ponad 40 lat, historia karierowicza Lutka Danielaka wciąga kolejne pokolenia fanów kina moralnego niepokoju.

Młodzi weterani ECM-u

Dzień później wystąpi kolejny "produkt eksportowy" polskiego jazzu: Marcin Wasilewski Trio. Skład tej formacji tworzą niezmiennie od 20 lat pianista Marcin Wasilewski, kontrabasista Sławomir Kurkiewicz i perkusista Michał Miśkiewicz. Ich wyrafinowany, intelektualny, akustyczny jazz docenia publiczność i dyrektorzy najważniejszych festiwali na świecie. Obok Tomasza Stańki, z którym skądinąd nagrali trzy rewelacyjne albumy, i - od niedawna – Macieja Obary to jedyni polscy muzycy w katalogu ECM Records. Dla wytwórni wpływowego Manfreda Eichera nagrali już cztery krążki. Na tym jednak nie poprzestają – we wrześniu premierę będzie miał kolejny. Można mieć więc nadzieję, że już w niedzielę usłyszymy nowe kompozycje formacji.

Tego samego wieczora odbędzie się również pokaz filmu Krzysztofa Kieślowskiego "Przypadek", o którym opowie wcześniej krytyk filmowy Janusz Wróblewski.

Przez cały czas trwania przeglądu w hallu prezentowana będzie wystawa czarno-białych fotografii Marka Karewicza "Krzysztof Komeda w obiektywie".

10 marca , sobota , godz. 18.00 Adam Bałdych Imaginary Quartet, "Wodzirej", bilet 20 złotych 11 marca, niedziela, godz. 18.00 Marcin Wasilewski Trio, "Przypadek", bilet 20 złotych

Dom Kultury Kadr, ul. Gintrowskiego 32

bako