Gwiazdy prestiżowych wytwórni na koncertach w Kadrze

Warszawa

mat. prasoweMarcin Wasilewski Trio i Adam Bałdych

Kwartet Adama Bałdycha oraz trio Marcina Wasilewskiego wystąpią w weekend w Domu Kultury Kadr w ramach 14. Jazzowych Spotkań Filmowych. Zaplanowano także pokaz filmów "Wodzirej" Feliksa Falka i "Przypadek" Krzysztofa Kieślowskiego.

14. edycja cyklu muzyczno-filmowego odbędzie się 10 i 11 marca. Na jeden wieczór składają się trzy elementy: koncert, rozmowa i film. Szczególnie interesująco zapowiada się część muzyczna.

Pierwsze skrzypce ACT-u

W sobotę na deski sali widowiskowej Kadru wejdzie Adam Bałdych, znakomity skrzypek i jeden z najlepiej znanych w Europie jazzmanów z Polski. Ostatnimi czasy Bałdych święci triumfy na muzycznych salonach dzięki współpracy ze skandynawskim trio Helge Liena. Wspólnie nagrali dwie płyty dla prestiżowej niemieckiej wytwórni ACT. Zresztą skrzypek współpracował z nią już wcześniej, przy okazji krążków z Izraelczykiem Yaronem Hermanem i skandynawskim Baltic Gangiem (m.in. Lars Daniellson). Dziś śmiało może się tytułować pierwszymi "skrzypcami ACT-u". Natomiast w Warszawie wystąpi z dawno niewidzianym polskim kwartetem. Możemy się więc spodziewać utworów z płyty "Magical Theatre", od której formalnie zaczęła się wielka kariera Bałdycha.

Po koncercie odbędzie się spotkanie z Feliksem Falkiem, a potem pokaz "Wodzireja". To jeden z najważniejszych filmów tego reżysera i choć od premiery minęło ponad 40 lat, historia karierowicza Lutka Danielaka wciąga kolejne pokolenia fanów kina moralnego niepokoju.

Młodzi weterani ECM-u

Dzień później wystąpi kolejny "produkt eksportowy" polskiego jazzu: Marcin Wasilewski Trio. Skład tej formacji tworzą niezmiennie od 20 lat pianista Marcin Wasilewski, kontrabasista Sławomir Kurkiewicz i perkusista Michał Miśkiewicz. Ich wyrafinowany, intelektualny, akustyczny jazz docenia publiczność i dyrektorzy najważniejszych festiwali na świecie. Obok Tomasza Stańki, z którym skądinąd nagrali trzy rewelacyjne albumy, i - od niedawna – Macieja Obary to jedyni polscy muzycy w katalogu ECM Records. Dla wytwórni wpływowego Manfreda Eichera nagrali już cztery krążki. Na tym jednak nie poprzestają – we wrześniu premierę będzie miał kolejny. Można mieć więc nadzieję, że już w niedzielę usłyszymy nowe kompozycje formacji.

Tego samego wieczora odbędzie się również pokaz filmu Krzysztofa Kieślowskiego "Przypadek", o którym opowie wcześniej krytyk filmowy Janusz Wróblewski.

Przez cały czas trwania przeglądu w hallu prezentowana będzie wystawa czarno-białych fotografii Marka Karewicza "Krzysztof Komeda w obiektywie".

10 marca , sobota , godz. 18.00 Adam Bałdych Imaginary Quartet, "Wodzirej", bilet 20 złotych 11 marca, niedziela, godz. 18.00 Marcin Wasilewski Trio, "Przypadek", bilet 20 złotych

Dom Kultury Kadr, ul. Gintrowskiego 32

bako