Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Gwiazda Arsenalu funduje świetlicę dzieciakom z Pragi

Warszawa

Łukasz Podolski jeszcze w sobotę świętował zdobycie Pucharu Anglii na stadionie Wembley. W poniedziałek gwiazdor Premier League i piłkarz reprezentacji Niemiec otworzy na Pradze świetlicę, która powstała dzięki wsparciu jego fundacji.

Remont świetlicy przy ul. Wojnickiej 4 na Szmulkach rozpoczął się w zeszłym roku. Dziś miejsce jest gotowe na przyjęcie okolicznych dzieci. Będą tam mogły odrabiać lekcje po szkole, bawić się i uczestniczyć w zajęciach sportowych.

- Za całym projektem stoi Fundacja Łukasza Podolskiego, która kładzie nacisk na wsparcie dzieci i młodzieży z trudnych środowisk. Wraz z Fundacją Dzieci Arka doprowadzili do remontu naszej świetlicy. Projekt w całości finansowany jest z prywatnych pieniędzy. Miasto wynajmuje nam tylko budynek - mówi tvnwarszawa.pl Bogumiła Manek, kierowniczka świetlicy.

"Poldi" tworzy świetlicę

W poniedziałek Łukasz Podolski przetnie wstęgę i zainauguruje działalność świetlicy.

- Gotowe są sale do odrabiania lekcji, kuchnia, pokój w którym dzieci będą mogły się wyszaleć. Planujemy organizowanie zajęć kreatywnych, sportowych, wyjść na miasto i kolonie dla dzieci ze Szmulowizny – mówi Manek.

Świetlica przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat.

"Wskazać perspektywy rozwoju"

Dotychczas działalność charytatywna Podolskiego skupiała się raczej w Niemczech. Teraz postanowił pomóc dzieciakom z warszawskiej Pragi.

"Zaniedbanym dzieciom chcemy wskazać perspektywy rozwoju i pomóc im, mimo trudnego środowiska, w którym funkcjonują, w ukończeniu szkoły i w dążeniu do uporządkowanego i uregulowanego życia. Na powierzchni 500 metrów kwadratowych chcemy zapewnić 40 do 50 młodym ludziom codzienny ciepły posiłek po szkole. Nauczyciele będą pomagać dzieciom w odrabianiu lekcji i nauce. Ośrodek będzie dysponował salą gimnastyczną" – czytamy na stronie internetowej fundacji znanego piłkarza.

Jak obiecał, tak zrobił

Łukasz Podolski to niemiecki piłkarz pochodzenia polskiego. "Poldi" urodził się w Gliwicach w 1985 roku, obecnie gra w Arsenalu Londyn i reprezentacji Niemiec. W Niemczech mieszka od 1987 roku, mimo to zachował silne więzi z Polską.

W wywiadach podkreśla, że odwiedza rodzinę na Górnym Śląsku. Jak sam twierdzi, nikt nie złożył mu propozycji grania w biało-czerwonych barwach, gdy mógł jeszcze wybrać grę w polskiej reprezentacji, więc zdecydował się na grę dla Niemiec, gdzie się wychował. Drugi sezon gra w Arsenalu Londyn (czwarty zespół angielskiej Premier League), z którym zdobył właśnie Puchar Anglii. Wcześniej był zawodnikiem FC Köln, Bayernu Monachium.

Otwarcie świetlicy na Pradze Północ Łukasz Podolski zapowiadał na antenie TVN 24 w maju 2011 roku. Słowa dotrzymał. Posłuchaj archiwalnej rozmowy z piłkarzem:

Related content

lata/b