Guzki w metrze "do końca wakacji"

Warszawa

| Fakty TVNfot. TVN Warszawa

Do końca sierpnia na stacjach Metra Warszawskiego pojawią się guzki dla niewidomych - zapowiadają urzędnicy, którzy właśnie podpisali w tej sprawie umowę.

- Na stacjach od Kabat do Politechniki wymienione będą także jaskrawe pasy dla osób niedowidzących i starszych. W drugim etapie we wrześniu będą oznakowane schody - tłumaczy w rozmowie z tvnwarszawa.pl Krzysztof Malawko rzecznik Warszawskiego Metra.

Miało być taniej, będzie solidnie

Przetarg na montaż oznaczeń dla niewidomych wygrała firma P.H.U Urbanowski. Inwestycja kosztować będzie prawie 6 mln. zł. - Są to pieniądzę należące do Warszawskiego Metra, które zarobilismy na reklamach i wynajmie pomieszczeń - tłumaczy Malawko.

Będą utrudnienia

Montaż guzków spowoduje utrudnienia w pracy Metra. - Możliwe, że będziemy musieli zamykać poszczególne stacje lub wydłużać nocną przerwę w pracy metra. Szczegóły poznamy gdy firma P.H.U Urbański przedstawi nam harmonogram - dodaje rzecznik.

Pierwszy przetarg w tej sprawie został unieważniony pod koniec marca. Do montażu guzków i pasów dla niewidomych zgłosiła się wówczas tylko jedna firma, która za roboty chciała 5,2 mln zł, o 400 tys. więcej, niż zakładał kosztorys. Okazało się także, że firma źle wpłaciła wadium. Władze metra od razu ogłosiły nowy przetarg.

Czekają już długo

Władze metra już ponad dwa lata starają się o przystosowanie metra dla potrzeb osób niewidzących. Ogłoszenie przetargu było możliwe po uzyskaniu odpowiedniego rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Reguluje ono warunki techniczne jakie powinny być spełnione przy montażu oznakowań dla niewidomych na peronach metra. Czytaj więcej na ten temat.

band/par