Grupa ITI sprzedała 100 proc. akcji Legii Warszawa

Warszawa

legia.comLegia przez 10 lat była częścią Grupy ITI

Grupa ITI poinformowała o sprzedaży 100 proc. udziałów w spółce Legia Warszawa SA. Nabywcami spółki są Dariusz Mioduski, dotychczasowy Członek Rady Nadzorczej Legii (80 proc.) oraz Bogusław Leśnodorski, który od roku pełni funkcję Prezesa Legii (20 proc.).

CZYTAJ NA TVN24BIS.PL

- Legia, która przez dziesięć lat była częścią Grupy ITI, stanowiła dla nas, jako właścicieli, wielkie wyzwanie, gdyż biznes sportowy z jednej strony rządzi się własnymi prawami, a z drugiej musi dostosować się do realiów rynkowych. Tym bardziej cieszymy się, że sprzedajemy klub, który ma zbilansowany budżet, dysponuje zapleczem w postaci nowoczesnego stadionu i jednocześnie osiąga sportowe sukcesy, będąc liderem polskiej Ekstraklasy - powiedział Wojciech Kostrzewa, prezes i dyrektor generalny Grupy ITI.

I dodał: - Nowi właściciele Legii dobrze znają spółkę i jej potencjał, bo już od 2012 roku aktywnie uczestniczą w zarządzaniu klubem. Jestem przekonany, że zapewni to Legii dalszy rozwój, zgodny z jej ambicjami i możliwościami. Chciałbym podziękować wszystkim zawodnikom, trenerom oraz pracownikom klubu za dobrą współpracę przez ostatnią dekadę.

Lata rozwoju

Grupa ITI kupiła Legię Warszawa w kwietniu 2004 roku, gdy spółce groziło bankructwo. Jak informuje ITI, po przejęciu Klubu Grupa "skupiła się na zbudowaniu stabilnego modelu biznesowego, opartego na trzech filarach – sportowym sukcesie pierwszej drużyny, skutecznym włączeniu do pierwszej drużyny młodych piłkarzy trenujących we własnej Akademii oraz stworzeniu możliwości do gry na nowoczesnym stadionie".

W okresie, gdy Legia należała do ITI, klub dwa razy (w 2006 oraz 2013 roku ) zdobył tytuł Mistrza Polski. W 2008, 2011, 2012 i 2013 roku Legia wygrała Puchar Polski, a w 2008 roku zdobyła także Superpuchar Polski. W 2012 roku grała w 1/16 finału Ligii Europejskiej, a w 2013 roku w fazie grupowej tych rozgrywek.

W 2008 roku powstała Fundacja Akademia Piłkarska Legia Warszawa, która - jak informuje Grupa ITI - "wychowała wielu utalentowanych graczy, reprezentujących obecnie Legię i inne europejskie kluby". Z kolei w sierpniu 2010 roku do użytku oddany został nowy stadion Legii w Warszawie przy ulicy Łazienkowskiej, z ponad 31 tys. miejsc dla kibiców.

- Kupno Legii jest połączeniem osobistych pasji i marzeń, z kompetencjami, które zbierałem przez 24 lata kariery zawodowej jako prawnik, menedżer i inwestor. Przez wiele lat aktywnie obserwowałem mechanizmy biznesu sportowego w Stanach Zjednoczonych. Jako Członek Rady Nadzorczej Legii uczestniczyłem w procesach, które doprowadziły do zbilansowania budżetu klubu i poprawy poziomu sportowego. Mam długoterminowe i bardzo ambitne plany wobec Legii. Zamierzam wraz z Bogusławem Leśnodorskim kontynuować tworzenie nowego standardu zarządzania klubem piłkarskim w Polsce - informuje Dariusz Mioduski.

Jak informuje Grupa ITI, strony transakcji uzgodniły, że nie będą upubliczniać jej wartości i warunków. Nowi właściciele, wraz z 100 proc. pakietem akcji, przejęli zadłużenie spółki.

mn/klim