"Grube Kaśki" w miniaturze. Takie będą miejskie poidełka

Najnowsze

Tomasz Zieliński/ tvnwarszawa.plProjekty poidełek

Ogłoszono wyniki konkursu na projekt miejskich poidełek. Zwycięska koncepcja swoim kształtem nawiązuje do ujęcia wody na Wiśle, tzw. Grubej Kaśki.

Poidełka to pomysł zgłoszony w ramach budżetu obywatelskiego. Sieć miejskich źródełek ma zapewnić mieszkańcom i turystom dostęp do bezpłatnej, czystej wody pitnej. Poidełka pojawią się w kilkudziesięciu lokalizacjach.

Wśród nich jest m.in. plac Bankowy, plac Zbawiciela, pl. Unii Lubelskiej i pl. na Rozdrożu. Pojawią się też na skrzyżowaniu Dobrej i Tamki, na Bulwarze Grzymały Siedleckiego oraz w okolicy Starego Miasta.

Urządzenia swoim wyglądem przypominać będą "Grubą Kaśkę", czyli warszawskie ujęcie wody. O kształcie miejskich poidełek zdecydowano w konkursie, który został ogłoszony na początku roku.

20 tysięcy dla zwycięzcy

Sąd konkursowy przyznał I nagrodę 20 tysięcy złotych i Paulinie Lis – Meldner Design Studio (w składzie: Paulina Dorota Lis, Marcin Kucharczyk, Krzysztof Meldner, Maciej Meldner).

- Zależało nam na znalezieniu jak najlepszej formy poidełka, zarówno pod względem estetycznym jak i technicznym. To będzie kolejny element wyróżniający Warszawę - powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Do udziału w konkursie zgłoszono 22 projekty. Nadsyłane prace oceniał 10-osobowy zespół złożony z m.in. z przedstawicieli ratusza i Politechniki Warszawskiej. W jury zasiadł też Maciej Czapliński – autor zwycięskiego wniosku do budżetu partycypacyjnego.

Wystawa tylko do piątku

Wszystkie przesłane projekty będzie można zobaczyć do piątku (w godzinach od 10 do 16) na wystawie pokonkursowej w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich przy ulicy Foksal w sali konferencyjnej na parterze.

Tak będzie wyglądać miejskie poidełkoUM Warszawa

md/b