Groźny gangster za kratkami. CBŚ szukało go 7 lat

Warszawa

KGP"Adidas" zatrzymany

Policjanci z CBŚ zatrzymali Rafała Ł. pseud. Adidas, jednego z najbardziej poszukiwanych przestępców i członka jednego z nagroźniejszych gangów - grupy Rympałka. Mężczyzna ukrywał się od siedmiu lat wpadł w Bydgoszczy. W 2005 r. za Rafałem Ł. warszawski sąd okręgowy rozesłał list gończy. Rozpoczęto też procedurę związaną z poszukiwaniami międzynarodowymi. - Mężczyzna nie zgłosił się wówczas do odbycia kary - powiedział w niedzielę PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

12 lat więzieniaUcieczki i poszukiwania "Adidas"a zaczęły się jednak już kilka lat wcześniej. Został zatrzymany m.in. w Nowej Zelandii za przemyt narkotyków. W 2001 roku - gdy zwolniono go za poręczeniem, zerwał bransoletę monitoringu i uciekł do Stanów Zjednoczonych. Tam też go zatrzymano, a władze zarówno Nowej Zelandii jak i Polski wystąpiły o jego ekstradycję. - Deportowano go jednak do Nowej Zelandii, bo wniosek tego kraju był wcześniejszy. Skazano go tam na karę 12 lat więzienia - dodał Sokołowski. W 2006 roku "Adidasa" deportowano z Nowej Zelandii do Polski. Do kraju jednak nie dotarł, zdołał uciec z konwoju na lotnisku Heathrow w Londynie. - Od tego czasu był poszukiwany, a w sprawę jego zatrzymania włączyli się policjanci z CBŚ - dodał rzecznik.

Człowiek Rympałka To oni ustalili, że Rafał Ł. może ukrywać się w Bydgoszczy. - Zorganizowali zasadzkę, zatrzymali go na parkingu w okolicach miejsca, gdzie mieszkał. Był kompletnie zaskoczony - zaznaczył Sokołowski. Jak dodał , "Adidas" posługiwał się dowodem osobistym i prawem jazdy wystawionymi na inne nazwisko.

Rafał Ł. był jednym z członków gangu Marka Cz. pseud. Rympałek (rozbitego pod koniec lat 90. - PAP), specjalizującego się m.in. w napadach, handlu narkotykami czy czerpaniem korzyści z prostytucji. Sam Adidas miał brać udział w kilku spektakularnych napadach m.in. w kradzieży luksusowego auta z garażu ambasady Brazylii.

PAP/ran