"Grozi personelowi wybuchem". Ćwiczenia antyterrorystyczne w centrum

Warszawa

Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plĆwiczenia służb przy Złotej

Po południu zakończyły się ćwiczenia antyterrorystyczne z udziałem policji, straży pożarnej i służb ratownictwa medycznego, które odbyły się w jednym z hoteli w centrum Warszawy. W ramach szkolenia doszło do pozorowanej eksplozji w hotelu i ewakuacji personelu.

Ćwiczenia odbyły się w południe w hotelu Mercure Warszawa Centrum przy Złotej 48/54 z inicjatywy Biura Zarządzania Kryzysowego, Bezpieczeństwa i Audytu Wewnętrznego w Grupie Orbis i AccorHotels przy współpracy ze służbami miasta.

Doszło do "eksplozji"

Jak powiedziała PAP dyrektor biura Anna Skalmierska, takie ćwiczenia ułatwiają dostosowanie i nauczanie personelu hotelowego reagowania w razie zagrożenia. - Bezpieczeństwo gości jest dla nas priorytetem. W związku z tym pracujemy w zespole bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego nad wdrażaniem i testowaniem procedur kryzysowych w sytuacji najbardziej zbliżonej do realnego zagrożenia. W ramach systemu zarządzania kryzysowego mamy w AccorHotels 25 procedur na wypadek różnych zdarzeń - powiedziała.Plan symulacji zakładał, że do hotelu weszła niezidentyfikowana osoba i grozi personelowi zdetonowaniem ładunku wybuchowego. W trakcie wspólnego treningu służb i pracowników hotelu doszło do pozorowanej eksplozji niewielkiego ładunku na tyłach budynku i symulowanego zranienia dwóch osób. Uczestnicy szkolenia ćwiczyli m.in. udzielanie pierwszej pomocy i współpracę służb.

Koordynacja służb

Monika Brodowska z Komendy Rejonowej Policji powiedziała, że celem ćwiczeń jest nie tylko sprawna koordynacja działań policji, straży pożarnej i służb ratownictwa medycznego w razie eksplozji, ale również zapoznanie się służb z charakterystyką hotelu, jego otoczeniem oraz możliwościami dojazdu i manewrowania pojazdami. Dodała, że to także okazja do przetestowania skuteczności wewnętrznych hotelowych procedur powiadamiania i reagowania podczas ewakuacji w razie zagrożenia bombowego.Udział w ćwiczeniach wzięli pracownicy Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji, Państwowej Straży Pożarnej, służb ratownictwa medycznego, Komendy Rejonowej Policji Warszawa I, w koordynacji z Biurem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy, oraz pracownicy hotelu.

PAP/ran/pm