Groźba pomogła? Mazowsze zapłaciło część janosikowego

Warszawa

TVN24Urząd Marszałkowski zapłacił zaległą część janosikowego

- Województwo mazowieckie wpłaciło we wtorek rano ponad 64 mln zł janosikowego - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Wiesława Dróżdż. Dodała, że jest to tylko spłata części zadłużenia.

Dróżdż wyjaśniła, że chodzi dokładnie o kwotę 64 mln 840 tys. zł, co stanowi spłatę zadłużenia województwa mazowieckiego z tytułu janosikowego za wrzesień i październik 2013 r.

Skąd urząd zdobył tak dużą kwotę pieniędzy? - Trzeba było zaciągnąć kredyt w rachunku bieżącym - usłyszeliśmy w biurze prasowym marszałka Struzika.

Zdecydowano się na to, żeby uniknąć 3 mln złotych kosztów ewentualnej egzekucji komorniczej.

W poniedziałek na tvnwarszawa.pl informowaliśmy, że resort finansów przekazał do urzędu skarbowego tytuły egzekucyjne dotyczące zaległości w janosikowym za 2013 rok.

Marszałek Adam Struzik zaznaczył, że województwo zalega z zapłatą 170 mln zł z tego tytułu i w związku z tym w każdej chwili spodziewa się "egzekutorów" fiskusa.

Wystawili tytuły wykonawcze

- Ministerstwo wystawiło tytuły wykonawcze za zadłużenia za wrzesień i październik 2013 r. Za miesiąc wrzesień 2013 r. wystawiono tytuł wykonawczy z dnia 12 lutego 2014 r. na kwotę 53.490.550,00 zł wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych (2.271.517 zł). Za miesiąc październik 2013 r. wystawiono tytuł wykonawczy z dnia 12 lutego 2014 r. na kwotę 6.835.521,67 zł wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych (235.966 zł). Łączna kwota razem z odsetkami wynosi 62 833 554,67zł – czytamy w przesłanym wyliczeniu.

Resort nie wyklucza kolejnych tytułów wykonawczych za listopad i grudzień.

Mówi Adam Struzik, marszałek Mazowsza
Marcin Gula/ tvnwarszawa.pl

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części swoich dochodów na rzecz biedniejszych. Spośród województw jedynym płatnikiem netto janosikowego jest mazowieckie. Od 2004 r. województwo mazowieckie wpłaciło ponad 6,3 mld zł.

W ubiegłorocznym budżecie państwa przewidziano pożyczkę dla Mazowsza, która pozwoliłaby województwu spłacić zaległość w janosikowym. Pieniądze jednak przepadły, bowiem Regionalna Izba Obrachunkowa (RIO) nie przygotowała przed końcem roku raportu o stanie finansów województwa, który był warunkiem udzielenia pożyczki (przepisy nie mówią, w jakim terminie RIO ma przygotować raport).

Posiedzenie RIO w tej sprawie zaplanowano na 25 lutego. Struzik zaznaczył, że jeżeli raport będzie korzystny, to samorząd wystąpi do ministerstwa finansów o pożyczkę przewidzianą w tegorocznym budżecie państwa, która umożliwi spłatę zeszłorocznej zaległości. Zapowiedział, że województwo wystąpi ponadto o ok. 250 mln złotych.

PAP/bf/roody