Gronkiewicz-Waltz: Za półtora tygodnia diagnoza i plan

Prezydent Warszawy o awarii na stacji Powiśle
Prezydent Warszawy o awarii na stacji Powiśle
| tvn24
| tvn24Prezydent Warszawy o awarii na stacji Powiśle

- Dajemy sobie półtora tygodnia, żeby poznać diagnozę w sprawie awarii na stacji metra Powiśle i opracować plan działania - powiedziała w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Badania na budowie stacji metra Powiśle zakończono wczoraj (w poniedziałek - red.). W ciągu najbliższych dni będzie zanana ekspertyza – zapowiedziała w TVN24 prezydent miasta. Według niej, najdalej za półtora tygodnia specjaliści, z którymi współpracuje miasto, mają powiedzieć, jak rozwiązać problemy na budowie metra.

- Będziemy to betonować, utwardzać - stwierdziła Gronkiewicz-Waltz, zastrzegając jednocześnie, że nie jest inżynierem i decyzję o tym, jak ratować stację Powiśle podejmą specjaliści.

- Czyli jest szansa, że we wrześniu ruszą prace? dopytywał Jarosław Kuźniar. - Trudno powiedzieć. Na pewno we wrześniu otworzymy ul. Marszałkowską, a pod koniec sierpnia most Śląsko-Dąbrowski poza godzinami szczytu - odpowiedziała prezydent stolicy. Według niej powinno to poprawić nieco sytuację kierowców, którzy muszą korzystać z objazdów wyznaczonych na czas zamknięcia tunelu Wisłostrady.

- Wiedzieliśmy, że coś takiego może się zdarzyć, ale nie dało się tego dokładnie przewidzieć – mówiła prezydent w programie "Wstajesz i wiesz". – Podobne sytuacje zdarzały się w Amsterdamie, Londynie i Kolonii. Nie jesteśmy nadludźmi, żeby akurat nam się nie przydarzyło - dodała.

"Jaki rok? Półtora tygodnia"

Gronkiewicz-Waltz odniosła się również do informacji, że utrudnienia związane z awarią na stacji Powiśle mogą potrwać nawet rok. Taki czarny scenariusz kreślił w poniedziałek w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Mirosław Rutkowski z Państwowego Instytutu Geologicznego.

- Nie wiem, skąd takie informacje? Nie jest to osoba wprowadzona w badania - dementowała w TVN24 prezydent Warszawy i przypomniała, że miasto współpracuje na bieżąco z ekspertami m.in. z Instytutem Badawczym Dróg i Mostów, Radą Naukową Budowy Metra i Politechniką Warszawską.

Gronkiewicz-Waltz zapewniła, że władze miasta panują nad sytuacją. - Nie jest sztuką wystrzelić Apollo 13. Sztuką jest sprowadzić go na ziemię - podsumowała.

Prezydent stolicy przyznała, że koszta budowy II linii metra mogą być większe, ale na razie nie chciała na ten temat spekulować. – Będziemy się martwić, jak będziemy wiedzieć o ile koszta będą większe – powiedziała i podkreśliła, że w ratuszu powołano specjalny zespół, który zajmuje się sytuacją na budowie stacji Powiśle.

- Trzeciego dnia od tej awarii mój zastępca zajmujący się inwestacjami zwołał konferencję prasową. Zespół spotyka się codziennie. Każdej sprawie próbujemy zaradzić - zapewniła.

Metro będzie droższe?
Metro będzie droższe? | tvn24

Zalana stacja

W ubiegłym tygodniu podczas prac na budowie stacji II linii metra Powiśle budowniczy natrafili na ciek wodny. Stacja została zalana, woda wymyła m.in. grunt pod tunelem Wisłostrady. Ruch w tunelu został zamknięty kierowcy korzystają z objazdów. Zdaniem ekspertów problem pojawił się w związku z tzw. kurzawką.

par/mz

Pozostałe wiadomości