Gronkiewicz-Waltz: Współpraca z Janem Olszewskim była wzorowa

Warszawa

Kancelaria Prezydenta/WikipediaGronkiewicz-Waltz o Olszewskim

Była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wspomina na Twitterze zmarłego Jana Olszewskiego - Była to wzorowa współpraca, za co pozostanę mu wdzięczna - podkreśliła.

Jan Olszewski odszedł w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

"Zmarł premier Jan Olszewski, znany obrońca opozycjonistów, był pierwszym premierem, z którym współpracowałam jako prezes NBP i była to wzorowa współpraca, za co pozostanę mu wdzięczna" - napisała Gronkiewicz-Waltz na Twitterze

Życie i kariera Jana Olszewskiego

Były premier urodził się 20 sierpnia 1930 roku w Warszawie; pochodził z rodziny kolejarskiej.

W latach 60. bronił w procesach politycznych m.in.: Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, Melchiora Wańkowicza, Janusza Szpotańskiego, Wojciecha Ziembińskiego.

W 1975 roku podpisał "List 59" - protest przeciw poprawkom wprowadzającym do konstytucji PRL przewodnią rolę PZPR i sojusz z ZSRR. Współpracował z KOR i Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

W 1980 r. doradzał Solidarności i Lechowi Wałęsie. Jako członek Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu. Był pełnomocnikiem rodziny ks. Jerzego Popiełuszki podczas procesu jego zabójców z SB.

Olszewski swoją karierę polityczną zakończył jako szef rządu. W 1991 roku Wałęsa powołał go na premiera, a 23 grudnia 1991 jego rząd otrzymał wotum zaufania od Sejmu - pierwszego po wojnie wybranego w pełni wolnych wyborach.

Zmarłego premiera wspomnieli na Twitterze także inni politycy, między innymi: Stanisław Karczewski, Marek Kuchciński, Beata Kempa, Beata Szydło czy Mariusz Błaszczak.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT NA TVN24.PL

PAP/ap/pm

Jan Olszewski nie źyjeTVN24
wideo 2/2