Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Gronkiewicz-Waltz walczy o miliardy w Brukseli

Warszawa

| facebook.com, gazeta.plW kolejce do kasy - TVN Warszawa

Prezydent stolicy lobbuje za dotacjami z Unii Europejskiej, dzięki którym stolica może prowadzić najważniejsze inwestycje. Chodzi o miliardy złotych na kluczowe inwestycje.

W Komisji Europejskiej, na Forum Spójności, 800 urzędników z całej UE decyduje komu i na co przekazać miliardy Euro.

- Rozbudowa sieci metra, dalsze losy systemu tramwajowego, między innymi o pieniądze na te cele warto się starać - tłumaczy Michał Olszewski, dyrektor biura funduszy europejskich w ratuszu. - Chodzą nam po głowach też projekty, które mogą być ważne dla całej aglomeracji - dodaje.

6 mld już było

W poniedziałek o pieniądze na te cele walczyła w Brukseli Hanna Gronkiewicz-Waltz, nie tylko podczas oficjalnych spotkań, ale także w kuluarach. - Na każde Euro z UE, to 86 centów z funduszu spójności - podkreśla wagę dotacji prezydent Warszawy. Do tej pory otrzymaliśmy z niego 6 mld zł - m.in. na rozpoczęcie budowy II linii metra, oczyszczalnię ścieków Czajka, nowe pociągi dla Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich.

Skorzysta Mazowsze?

Poniedziałkowe spotkanie, to jednak jeden z wielu etapów. Ostateczna decyzja zapadnie w Parlamencie Europejskim, a do tego będzie potrzebne porozumienie europosłów ponad podziałami. Na unijnym forum Polska wystąpiła z nowa propozycja: chcemy, żeby pieniądze z osobnego funduszu trafiały tylko do miast, a to może wzbogacić Warszawę o kolejne miliardy.

- Może być jednak tak, że pieniędzy będzie mniej, jeżeli przegramy batalię na przykład z Brytyjczykami w UE – zaznacza Rafał Trzaskowski, europoseł PO. Jak się okazuje Wielka Brytania chce, żeby pieniądze z funduszu spływały tylko do najbiedniejszych regionów. Wtedy skorzystałoby Mazowsze, ale nie Warszawa.

Michał Traczran