Gronkiewicz-Waltz: przeprowadzenie audytu może potrwać kilka tygodni

Najnowsze

TVN24Hanna Gronkiewicz-Waltz

W naszym faktycznym i wizerunkowym interesie leży, aby audyt ws. reprywatyzacji rozpoczął się jak najszybciej - podkreśliła w środę prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Według niej, żeby rzetelnie przeprowadzić audyt, będzie potrzebne kilka tygodni.

Prezydent Warszawy powiedziała w środę dziennikarzom, że siedem firm złożyło oferty na przeprowadzenie audytu i "rozmowy się odbywają".

- Będzie prowadzony dialog, chcemy żeby one jak najszybciej przystąpiły do pracy, bo to leży w naszym interesie faktycznym i wizerunkowym, żeby jak najszybciej ten audyt był - podkreśliła. Dodała, że rozmowy są prowadzone przez komisję, której przewodniczy wiceprezydent stolicy Witold Pahl.

Gronkiewicz-Waltz zaznaczyła też, że do przeprowadzenia audytu może zostać wyłonionych kilka firm. Będzie to uzależnione - jak uzasadniała - od tego jakie "będą czasowe możliwości konkretnej firmy". - Nie chcielibyśmy, żeby jedna firma pracowała zbyt długo, więc może będzie kilka. Zobaczymy - powiedziała.

Może być i 8 tygodni

Prezydent Warszawy oceniła, że aby audyt przeprowadzić rzetelnie będzie potrzeba "na pewno co najmniej kilku tygodni". - Nie wiem czy to będą cztery tygodnie, czy może kilka, to może być i osiem tygodni. Chciałabym, żeby to nie przekraczało za dużo - dodała.

Pytana kiedy może rozpocząć się przeprowadzanie audytu odpowiedziała: - W tym tygodniu na pewno będą rozmowy, mam nadzieję, że one się skończą.

Dodała, że po wskazaniu podmiotów, które spełnią warunki miasta, firma, bądź firmy, "dopasują zestaw osób".

- To są firmy, które w większości przypadków nie mają stałych pracowników, tylko wynajmują specjalistów - mówiła. W związku z tym – jak zaznaczyła - będą potrzebowały trochę czasu. Prezydent Warszawy wyraziła nadzieję, że "nie będzie to długi czas", i że zgłoszone firmy "mają w gotowości takich specjalistów".

Wymogi dla audytorów

W poniedziałek wiceprezydent Pahl wyjaśnił, że ratusz chce skorzystać z jak najszybszej procedury wyboru audytorów. - Chcemy skorzystać z takich możliwości, które wynikają ze znowelizowanej ustawy o zamówieniach publicznych, aby ci audytorzy mogli wewnętrznie, w oparciu o decyzje wewnętrzną, zostać wyłonieni do dalszego procedowania - dodał.

Ratusz oczekuje, że audyt powinien składać się m.in. z: oceny struktury organizacyjnej oraz organizacji procesu dotyczącego postępowań reprywatyzacyjnych w urzędzie miasta; oceny środowiska wewnętrznego - w tym podziału kompetencji i obowiązków oraz zakresu odpowiedzialności, dotycząca postępowań reprywatyzacyjnych.

Miasto oczekuje też oceny poprawności dokumentowania w postępowaniach reprywatyzacyjnych prowadzenia ewidencji i archiwizowania dokumentacji w tych postępowaniach oraz oceny postępowań reprywatyzacyjnych, w tym występujących w nich nieprawidłowości, ich przyczyn i skutków.

Afera reprywatyzacyjna

Temat reprywatyzacji w Warszawie powrócił po ujawnieniu okoliczności zwrotu działki obok Pałacu Kultury i Nauki (dawny adres Chmielna 70). Miasto przekazało ją w 2012 r. trzem osobom, które nabyły roszczenia od spadkobierców - mimo że wcześniej byłemu współwłaścicielowi nieruchomości, obywatelowi Danii, przyznano za nią odszkodowanie na podstawie umowy międzynarodowej. Wartość działki szacowana jest nawet na 160 mln zł.

Prezydent Warszawy zwolniła dyscyplinarnie dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcina Bajkę, zapowiedziała audyt procesu reprywatyzacji, a na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Warszawy na początku września zapewniała, że chce wyjaśnić kwestie reprywatyzacji do końca.

Komentarze po zarządzie POKrzysztof Skórzyński, Fakty TVN
wideo 2/35

PAP/kw

Źródło zdjęcia głównego: TVN24