Gronkiewicz-Waltz: otwarcie II linii metra w pierwszym kwartale. Może w lutym

TVN Warszawa

TVn24 Biznes i ŚwiatGronkiewicz-Waltz o otwarciu centralnego odcinka II linii metra

- Myślę, że to otwarcie drugiej linii warszawskiego metra nastąpi w pierwszym kwartale – powiedziała w programie „Babilon” w TVN24 Biznes i Świat Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

- Może w lutym, luty też jest w pierwszym kwartale. Niestety 2 grudnia zdarzył się pożar i stopiły się akumulatory. Trzecim etapem odbiorów jest straż pożarna i po tym, jak ten pożar się zdarzył, straż sprawdza dokładniej. Ja też chcę, żeby zrobiono to dokładnie, bo bezpieczeństwo jest najważniejsze - dodała Gronkiewicz-Waltz.

Z kolei w rozmowie z PAP, która opublikowana została w sobotę 3 stycznia, prezydent przekonywała, że "trudno podawać konkretny termin" otwarcia centralnego odcinka.

Miało być otwarte 14 grudnia

Jeszcze przed II turą wyborów samorządowych zapewniała, że centralnym odcinkiem II linii pojedziemy 14 grudnia.

Wstrzymanie odbiorów było jednak jednoznaczne z niedotrzymaniem tego terminu, o którym Hanna Gronkiewicz-Waltz przed wyborami mówiła kilkukrotnie, między innymi w programie "Fakty po Faktach".

7 stacji

Budowa II linii miała zakończyć się w październiku 2013 r., jednak prace opóźniły się m.in. z powodu zalania terenu budowy stacji Centrum Nauki Kopernik. W sierpniu 2012 r. budowniczowie podczas prac natrafili na ciek wodny, teren budowy stacji został zalany, zamknięto tunel Wisłostrady, a prace naprawcze trwały prawie rok, do czerwca 2013 r.

Jak informowaliśmy na początku listopada, komisja Metra Warszawskiego zakończyła sprawdzanie zbudowanych stacji centralnego odcinka II linii metra. Później do odbiorów przystąpiły organizacje zewnętrzne: sanepid i straż pożarna.

Centralny odcinek II linii metra o długości ponad 6 km łączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Ma siedem stacji. Kolejno od zachodu na wschód są to: "Rondo Daszyńskiego", "Rondo ONZ", "Świętokrzyska", "Nowy Świat - Uniwersytet", "Centrum Nauki Kopernik", "Stadion Narodowy" i "Dworzec Wileński". Z pierwszą linią metra druga krzyżuje się na stacji "Świętokrzyska".

ran