Przygotuj się na:

FERIE W KOMUNIKACJI

W czasie ferii zimowych autobusy i tramwaje będą jeździć według zmienionych rozkładów jazdy.

Gronkiewicz-Waltz odpowiada: zwrot z upoważnienia Kaczyńskiego

TVN Warszawa

TVN24Hanna Gronkiewicz-Waltz

Hanna Gronkiewicz-Waltz odniosła się do zarzutów w sprawie reprywatyzacji ogródków działkowych na Pradze Południe. Sprawą tą zajęła się prokuratura.

- Decyzję o zwrocie "ogródków Waszyngtona" reaktywowanej spółce podjęto z up. Lecha Kaczyńskiego. Przez ostatnie 10 lat trwało postępowanie sądowe odzyskanie tych gruntów i jednocześnie niepłacenie odszkodowania. Doszło do tego w XI 2016 r. Zarzuty Śpiewaka wyglądają na chęć przykrycia kompromitacji PiS w stolicy - napisała na Twitterze Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Decyzję o zwrocie "ogródków Waszyngtona" reaktywowanej spółce podjęto z up. Lecha Kaczyńskiego. Przez ostatnie 10 lat trwało 1/3— Hanna Gronkiewicz (@hannagw) 8 lutego 2017

3/3 Zarzuty Śpiewaka wyglądają na chęć przykrycia ostatniej kompromitacji @pisorgpl w stolicy.— Hanna Gronkiewicz (@hannagw) 8 lutego 2017

Jan Śpiewak ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie reprywatyzacji tych ogródków. Chodzi w nim o 2,5 mln zł łapówki. Przyjąć miał ją ktoś z zarządu miasta - prezydent Warszawy lub jej zastępca. Zawiadomienie jest oparte o wpis na jednym z blogów.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga podkreślił w rozmowie z tvnwarszawa.pl, że śledztwo jest prowadzone "w sprawie", a nie "przeciwko".

Kalendarium ratusza

W komunikacie wysłanym w środę do mediów warszawski ratusz przedstawił swoje kalendarium dotyczące sprawy ogródków:

10 lutego 1949 r. Zarząd Spółki Akcyjnej "Nowe Dzielnice" złożył w terminie ustawowym wniosek o przyznanie Spółce za czynszem symbolicznym prawa własności czasowej do terenu części nieruchomości hipotecznej w Warszawie pod nazwą "Dobra Ziemskie Kamionek część lit. C Izabelin" W-2551. 8 grudnia 2000 r. umową sprzedaży, "Nowe Dzielnice” Spółka Akcyjna sprzedała spółce pod firmą "Projekt S" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prawa i roszczenia do nieruchomości położonej w rejonie ulic Kinowej, Alei Stanów Zjednoczonych i Alei Waszyngtona, wynikające z art. 7 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy. 30 grudnia 2002 r. rzeczoznawca majątkowy w operacie szacunkowym oszacował wartość nieruchomości o powierzchni ok. 32 ha, na kwotę 142.136.550,00 PLN tj. 443,00 PLN/m2. 17 września 2003 r. z upoważnienia Prezydenta m. st. Warszawy Lecha Kaczyńskiego wydano decyzję o ustanowieniu na rzecz spółki "Projekt S" Sp. z o.o. na 99 lat prawa użytkowania wieczystego tego gruntu. 13 lat później - 4 listopada 2016 r. - po wielu postępowaniach sądowych, Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził nieważność umowy sprzedaży praw i roszczeń zawartej w 2000 r., sygn. akt II C407/15. Po ostatecznym formalnym zakończeniu postępowania administracyjnego nieruchomość wróci na rzecz m.st. Warszawy.

32 hektary warte miliony

Chodzi o 32 hektary ogródków położonych naprzeciw Parku Skaryszewskiego w kwartale: al. Waszyngtona, ul. Międzynarodowa, ul. Kinowa i al. Stanów Zjednoczonych. Teren może być wart nawet 142 mln zł.

Cenne ogródki zwrócili w 2003 roku urzędnicy ówczesnego prezydenta stolicy Lecha Kaczyńskiego. Decyzję podpisał były szef Biura Nieruchomości Marek Kolarski. Zrobił to bez wiedzy swojego przełożonego, za co później został zwolniony. Kaczyński próbował wycofać się ze zwrotu, lecz sąd uznał, że unieważnienie wydanej decyzji jest już niemożliwe.

W efekcie tej dymisji ze stanowiska zrezygnowała też ówczesna wiceprezydent miasta Dorota Safjan.

CZYTAJ WIĘCEJ O TEJ SPRAWIE.

Zobacz materiał o zwrocie działki na pl. Defilad:

Materiał programu "Fakty"
tvn

ran/r