Gronkiewicz-Waltz: obywatele pochodzenia żydowskiego częścią warszawskiej historii

Warszawa

TVN BiŚHanna Gronkiewicz-Waltz na otwarciu muzeum

- Obywatele pochodzenia żydowskiego mieszkali w naszym mieście od średniowiecza. Byli częścią warszawskiej historii, warszawskiej tożsamości kulturowej - mówiła we wtorek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz w Muzeum Historii Żydów Polskich.

Prezydent Warszawy wzięła udział w uroczystym otwarciu wystawy stałej muzeum.

Jak mówiła, otwierana dzisiaj ekspozycja opowiada o unikalnym dziedzictwie żydowskim na ziemiach polskich. - Znajdujemy w niej wątki niewątpliwie dramatyczne, historie sporów, konfliktów, tragedii, ale także świadectwa przyjaznej koegzystencji i współpracy owocującej bogactwem dokonań w celach tak ważnych, jak kultura, nauka i przedsiębiorczość" - zaznaczyła Gronkiewicz-Waltz.

Dodała, że wystawa pokazuje także wkład społeczności żydowskiej w kształtowanie najróżniejszych dziedzin życia naszych przodków. - Przez setki lat w Rzeczypospolitej, centrum żydowskiej diaspory i domu największej żydowskiej społeczności na świecie, bujnie rozwijała się żydowska kultura i nauka, narastała tradycja, powstawały ważne dla judaizmu ruchy religijne i społeczne- powiedziała prezydent Warszawy.

Jak przypomniała, w 1939 r. , w przededniu wybuchu II wojny światowej, Warszawa stanowiła największe skupisko społeczności żydowskiej w Europie i drugie na świecie po Nowym Jorku. - Żyło tu ok. 400 tys. obywateli pochodzenia żydowskiego, jedna trzecia całej ludności Warszawy- mówiła Gronkiewicz-Waltz.

- Mieszkali w naszym mieście od średniowiecza współtworząc jego dzieje i wnosząc istotny wkład we wszystkie dziedziny życia. Byli częścią warszawskiej historii, warszawskiej tożsamości kulturowej. Odgrywali ogromną rolę w kształtowaniu i rozwoju Warszawy w aspekcie demograficznym, gospodarczym, cywilizacyjnym, kulturalnym i politycznym- podkreśliła prezydent.

W uroczystości udział wzięli także Bronisław Komorowski, prezydent Polski oraz Reuwen Riwlin, prezydent Izraela.

Krótka wycieczka po Muzeum Historii Żydów Polskich
tvnwarszawa.pl

PAP/su/ran