Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ochocie i Ursynowie

Na Ochocie startują prace poprzedzające przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania Grójeckiej z Harfową i Racławicką Z kolei w weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Gronkiewicz-Waltz o ratingu: fatalna wiadomość dla Warszawy

TVN Warszawa

archiwum TVNPrezydent stolicy o obniżeniu ratingu

Agencja Standard & Poor's obniżyła długoterminową ocenę polskiego długu, a prezydent Warszawy przekonuje, że to bardzo zła wiadomość dla stolicy. Do sprawy obniżenia ratingu Hanna Gronkiewicz-Waltz odniosła się na Twitterze.

"Obniżenie ratingu Polski to fatalna wiadomość dla @Warszawa bo nie możemy mieć wyższego ratingu niż kraj. Płacimy za działania rządu" – stwierdziła prezydent Warszawy. Dodała, że przez 8 lat kryzysu nie obniżono Polsce ratingu mimo że w tym czasie obniżono go USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Japonii. "A teraz wystarczyły 2 miesiące rządów PiS by utracić wiarygodność" – podsumowała.

Obniżenie ratingu Polski to fatalna wiadomość dla @Warszawa bo nie możemy mieć wyższego ratingu niż kraj. Płacimy za działania rządu.— Hanna Gronkiewicz (@hannagw) styczeń 15, 2016

Osłabienie złotego

S&P obniżyła w piątek długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB+" z "A-". Perspektywa ratingu jest negatywna. Złoty zareagował na tę informację natychmiastowym, mocnym osłabieniem kursu do euro, franka i dolara. W komunikacie agencji S&P czytamy, że "od wygranych wyborów w październiku 2015 roku, nowy rząd w Polsce zainicjował różne środki legislacyjne, które uważamy za osłabienie niezależności i skuteczności kluczowych instytucji, co znajduje odzwierciedlenie w naszej ocenie". To pierwsza zmiana ratingu agencji S&P dla Polski od 2007 r. Od lutego 2015 r. perspektywa polskiego ratingu w S&P była pozytywna. Nigdy w czasie, kiedy Polska jest oceniana przez agencje ratingowe, żaden rating nie został obniżony. WIĘCEJ O SKUTKACH TEJ DECYZJI CZYTAJ NA TVN24BIS.PL

ran/r

Obniżono ocenę
TVN24