Gronkiewicz-Waltz o II linii metra: będziemy budować następne 11 stacji

Prezydent Warszawy o planach rozbudowy metra
Prezydent Warszawy o planach rozbudowy metra
TVN24
TVN24Prezydent Warszawy o planach rozbudowy metra

Budowa centralnego odcinka II linii metra dobiegła końca, a w ratuszu myślą już o jej przedłużeniu. Najprawdopodobniej w 2018 roku warszawiacy będą mogli korzystać z sześciu kolejnych stacji: trzech na Woli i trzech na Targówku. Pięć ostatnich ma powstać do 2022 roku.

- Jeśli będzie oddany i zostaną dokonane wszystkie odbiory centralnego odcinka, to będziemy budować następne 11 stacji - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz przed kamerą TVN24. – Pamiętajmy, że Warszawa mniej więcej odpowiada swoimi rozmiarami, populacją taką jak Wiedeń. Oni mają cztery linie, a my mamy jedną i teraz będzie centralny odcinek drugiej – dodaje.

I zaznacza, że w pierwszej kolejności powstaną trzy kolejne stacje w kierunku Pragi i trzy w stronę Bemowa.

Za 8 miliardów złotych

W czerwcu Rada Warszawy przyjęła nowy, ośmioletni plan finansowy dotyczący inwestycji. Wynika z niego, że na budowę kolejnych 11 stacji, ratusz ma przeznaczyć 8 mld złotych.

W pierwszej kolejności mają powstać trzy stację na wschód od Dworca Wileńskiego, czyli "Szwedzka", "Targówek 1" i "Targówek 2", oraz trzy na zachód od ronda Daszyńskiego, odpowiednio "Wolska", "Moczydło" i "Księcia Janusza". Według planów z czerwca mają być gotowe w 2018 roku.

Skończą do 2022 roku?

Prezes Metra Warszawskiego, Jerzy Lejk, zapowiadał w połowie roku, że właśnie na przełomie września i października ma zostać ogłoszony przetarg na budowę tych sześciu stacji. Według Lejka, odpowiednie pozwolenie na budowę zostało wydane już 26 czerwca.

W 2022 r. ma zaś zakończyć się budowa trzech ostatnich stacji na prawym brzegu Wisły - "Zacisze", "Kondratowicza" i "Bródno" i dwóch kolejnych na lewym brzegu - "Wola Park" i "Powstańców Śląskich".

jb,ran/b

Metro pojedzie już w listopadzie?
Metro pojedzie już w listopadzie?Polska i Świat - Tvn24.pl
Pozostałe wiadomości