Gronkiewicz-Waltz liderką sondażu

Warszawa

TVN24Kto wygrałby wybory?

Hanna Gronkiewicz-Waltz przed Ryszardem Kaliszem i Piotrem Glińskim - tak rozłożyły się głosy ankietowanych w sondażu przeprowadzonego dla TVN24 przez MillwardBrown.

Na kogo zagłosował(a)by Pan(i) dziś w wyborach na prezydenta Warszawy, gdyby kandydowały następujące osoby? – takie pytanie zadano badanym.

Guział czwarty

Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) uzyskała w badaniu 30 proc. głosów. Drugie miejsce przypadło Ryszardowi Kaliszowi (kandydat stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska) – 22 proc. Trzecie zajął kandydat PiS – Piotr Gliński 12 proc.Piotr Guział, który zadeklarował, że wziąłby udział w przedterminowych wyborach na prezydenta Warszawy, uzyskał 8 procent. Poparcie 5 proc. ankietowanych uzyskał Marek Balicki (kandydat SLD).Za Ludwikiem Dornem (kandydatem Solidarnej Polski) opowiedziało 2 proc. ankietowanych, tyle samo za Przemysławem Wiplerem (kandydatem Republikanów). Także 2 proc. ankietowanych wybrało opcję „inny kandydat”.

Z kolei 17 proc. odpowiedziało - nie wiem/trudno powiedzieć.

W tym samym sondażu, przeprowadzonym dla TVN24 przez MillwardBrown, 42 proc. badanych zdeklarowało, że na pewno nie weźmie udziału w referendum ws. odwołania prezydent Warszawy. 32 proc. z kolei, że na pewno pójdzie głosować. 74 proc. tych, którzy chcą oddać swój głos deklaruje, że będzie głosowało za odwołaniem Hanny Gronkiewicz - Waltz.

WSZYSTKO O REFERENDUM

W czwartek o sondażach i Warszawie przed referendum w "Faktach po Faktach", po godz. 19.26, będą rozmawiać goście: Kazimierz Marcinkiewicz i Marek Jurek.

Referendum już w niedzielę

Referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz - Waltz odbędzie się 13 października. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7-21. Na kartach do głosowania znajdzie się jedno pytanie: Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Hanny Beaty Gronkiewicz-Waltz Prezydenta m.st. Warszawy przed upływem kadencji?

Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy wzięli udział w wyborze odwoływanego organu. W wyborach prezydenta Warszawy w 2010 r., w których zwyciężyła Gronkiewicz-Waltz, wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że referendum w sprawie jej odwołania będzie ważne, jeśli zagłosuje co najmniej 389 430 osób. Wynik referendum jest rozstrzygający, jeżeli za jednym z rozwiązań w sprawie poddanej pod referendum oddano więcej niż połowę ważnych głosów.

SONDAŻ: WARSZAWIACY ZA ODWOŁANIEM GRONKIEWICZ-WALTZ

Najnowszy sondaż
TVN24

ran