Gronkiewicz-Waltz: 300 tysięcy złotych na sprzątanie Wisły

Warszawa

TVN24300 tys

300 tys
TVN24

- Dzięki suszy wysprzątamy dokładnie Wisłę. Już wywieźliśmy ponad 100 metrów sześciennych, czyli jakieś 50 kontenerów śmieci. Przeznaczymy 300 tysięcy złotych z rezerwy budżetowej na wyjęcie ciężkich konstrukcji z wody - zapowiada Hanna Gronkiewicz- Waltz.

- Niski stan wody to także okazja do wysprzątania Wisły – poinformowała prezydent Warszawy na konferencji prasowej. Jak dodała, Zarząd Mienia m.st. Warszawy już uprzątnął 100 metrów sześciennych najróżniejszych przeszkód z koryta rzeki. Strefę nadwodną na bieżąco sprząta Straż Brzegowa.

- Przeznaczymy 300 tysięcy złotych z rezerwy budżetowej na wyjęcie i śmieci, jakie Wisła odsłoniła tego lata - zapowiedziała Gronkiewicz- Waltz.

Jak podkreśliła, to, co odkryła Wisła podczas tegorocznej suszy, nie ma wartości historycznej. - To są na ogół śmieci - wagonik typowy dla górnictwa, stalowe elementy, ławka mostu Poniatowskiego i nie są to rzeczy wartościowe. Trzeba je wywieźć po to, żeby nie zaśmiecały dna Wisły - zapowiedziała prezydent - oceniła Gronkiewicz- Waltz.

Woda jest dobra

Podczas konferencji prezydent zapewniła także, że susza nie powoduje zagrożenia biologicznego dla wody, z której korzystają warszawiacy.

- Warszawa ma czystą wodę, możemy ją pić, nie ma żadnego zagrożenia - zapewniła Hanna Gronkiewicz- Waltz. Zaznaczyła jednak, żeby szczególnie uważać podczas wypoczynku nad wodą, bowiem tak niski poziom wody w Warszawie nie oznacza, że na całej swej szerokości Wisła jest tak samo płytka.

- Wisła jest nieprzewidywalna, dno ciągle się zmienia, a wiry i prąd jest silny – powiedziała Prezydent prosząc o rozwagę kąpiących się.

Czytaj więcej o rekordowo niskim poziomie Wisły:

Rekordowy niski poziom Wisły
TVN 24

kś/r