Obwodnica Grodziska Mazowieckiego prawie gotowa. Wskazano termin otwarcia

Autor:
dg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
MZDWZbliża się termin oddania obwodnicy Grodziska Mazowieckiego (zdjęcie z listopada 2022 r.)

7,5-kilometrowa obwodnica Grodziska Mazowieckiego jest już niemal gotowa do użytku. Inwestycja czeka już tylko na kontrolę Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz wydanie pozwolenia na użytkowanie. Wskazano też termin otwarcia drogi, ma się odbyć z pompą.

Informację o zbliżającym się otwarciu tej wyczekiwanej od wielu lat przez mieszkańców Grodziska Mazowieckiego inwestycji przekazał tamtejszy ratusz. Z komunikatu wynika, że odbędzie się ono 4 lutego 2023 roku o godzinie 14 pomiędzy skrzyżowaniami Kraśnicza Wola - Chlebnia.

"Trwają prace odbiorowe"

- Obecnie trwają prace odbiorowe. Czekamy na kontrolę z Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Następnie WINB ma czas na wydanie pozwolenia na użytkowanie - powiedziała nam Monika Burdon, rzeczniczka prasowa Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Dodała, że nie ma jeszcze wyznaczonego terminu kontroli. - Dokładamy wszelkich starań, aby zgodę na użytkowanie tej drogi uzyskać jak najszybciej - podkreśliła Burdon.

Umowa z wykonawcą - firmą Strabag została podpisana w sierpniu 2020 roku. W ramach inwestycji powstało prawie 7,5 kilometra odcinka obwodnicy w ciągu drogi wojewódzkiej 579, od węzła autostradowego "Grodzisk" do drogi wojewódzkiej numer 579 w Kałęczynie. Droga składa się z jednej jezdni, po jednym pasie w każdą stronę.  Obwodnica została wytyczona na obrzeżach miasta przez tereny rolnicze i nieczynne wyrobiska cegielni. Wybudowano trzy wiadukty: nad drogą gruntową w pobliżu węzła autostradowego, torami kolejowymi i rzeką Mrowną. Przebudowano też pięć skrzyżowań z drogami lokalnymi.

Jak informował Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, wartość całego projektu to ponad 152 milionów złotych. Projekt uzyskał dofinansowanie 119,6 milionów złotych ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020. Natomiast dofinansowanie z budżetu państwa wynosi 17,5 milionów złotych.

Przebieg obwodnicy Grodziska MazowieckiegoStrabag/materiały prasowe

Koncert i przecinanie wstęgi

Po otwarciu 7,5-kilometrowa obwodnica odciąży centrum Grodziska Mazowieckiego, przejmując ruch aut zjeżdżających z autostrady A2.

Jak zapowiada grodziski urząd miasta, na 4 lutego zaplanowano atrakcje dla mieszkańców. Wieczorem w hali widowiskowo-sportowej przy ulicy Sportowej wystąpią Enej i Viki Gabor.

"W pierwszej kolejności nastąpi oficjalne otwarcie obwodnicy z przecięciem wstęgi wspólnie z mieszkańcami. Jedna z najważniejszych drogowych inwestycji w Grodzisku Mazowieckim wymaga wielkiego wydarzenia, dlatego podejmiemy się próby bicia Rekordu Polski w przecięciu wstęgi oraz jej trzymaniu. Aby to się udało udział w próbie powinno wziąć ponad 1655 osób. Liczymy więc na obecność naszych mieszkańców oraz zaangażowanie się w to historyczne wydarzenie" - zachęca w komunikacie urząd.

Zbliża się termin oddania obwodnicy Grodziska Mazowieckiego (zdjęcie z listopada 2022 r.)MZDW

Informowaliśmy również o otwarciu estakady nad skrzyżowaniem Marsa i Żołnierskiej:

Budowa estakady była ostatnim etapem modernizacji Marsa i Żołnierskiej
Budowa estakady była ostatnim etapem modernizacji Marsa i ŻołnierskiejMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Autor:dg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: MZDW

Pozostałe wiadomości