Grochowska: latarnie się sypią. ZDM przeprowadza kontrolę

Warszawa

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl"Kilka latarni nadaje się do remontu"

Zardzewiała latarnia, pod wpływem wiatru runęła w czwartek na ulicę Grochowską. Była przerdzewiała. Sprawdziliśmy, jak wyglądają inne słupy w tej okolicy i... nie jest z tym najlepiej. - Większość stalowych latarni jest w dobrym stanie, ale gorzej jest z żelbetowymi. Niektóre kruszą się w ręku - relacjonuje Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

Latarnia przewróciła się na Grochowską

Pytania o stan latarni przy Grochowskiej wysłaliśmy do Zarządu Dróg Miejskich. - Obecnie nasi inspektorzy szczegółowo sprawdzają stan wszystkich słupów oświetleniowych na ulicy Grochowskiej - informuje Karolina Gałecka, rzecznik ZDM.

Mogą zostać wymienione

I dodaje, że w ciągu kilku dni powstanie raport z kontroli. Jak zapewnia ZDM, jeśli wykaże, że latarnie zagrażają bezpieczeństwu, zostaną one wymienione na nowe.

- Staramy się na bieżąco monitorować stan infrastruktury drogowej w lokalizacjach podlegających naszemu zarządowi - dodaje Gałecka.

Przyznaje też, że pomimo nadzoru i napraw doraźnych, zdegradowane słupy oświetleniowe, które pamiętają jeszcze lata 70. wymagają całkowitej wymiany. Drogowcy zapewniają, że sukcesywnie modernizują oświetlenie na terenie miasta.

- Z roku na rok podejmujemy decyzję które ze 118.000 słupów oświetleniowych przejdą w danym roku gruntowny remont. Mimo tych starań, chociaż bardzo byśmy sobie tego życzyli, nie jesteśmy w stanie przeprowadzić wszystkich niezbędnych prac modernizacyjnych w ciągu jednego roku - zapewnia Gałecka. - Posiadając ograniczony budżet na dany rok, wybieramy te miejsca, w których naszym zdaniem słupy i oprawy są najbardziej zdegradowane i zagrażają bezpieczeństwu - dodaje.

W tym roku ZDM przeprowadził m.in. generalny remont oświetlenia na Karowej:

Nowa "Karowa"
ZDM

jb/r/ran