Grafen pomoże leczyć raka? Sprawdzają badacze z SGGW

Warszawa

TVN24Mówi dr inż. Włodzimierz Strupiński, wynalazca grafenu

- Grafen rodzi nowe możliwości i łączy wiele cech. Ciągle jest badany i szukamy dla niego zastosowań - mówi wynalazca dr inż. Włodzimierz Strupiński. Naukowcy twierdzą, że grafen może mieć szerokie zastosowanie w elektronice, medycynie, czy przemyśle lotniczym. Badacze SGGW sprawdzają, czy grafen może pokonać raka.

Jak mówi Strupiński ta nowa, płaska, dwuwymiarowa forma prezentuje nowe możliwości stąd ogromne zainteresowanie, "wręcz na granicy globalnego szaleństwa". - W dobie rozwoju supernowych technologii wracamy jakby do czasów alchemii, gdy odkrywamy coś absolutnie nowego i próbujemy to teraz zastosować – tłumaczy Strupiński.

"Odkrywanie absolutnie nowego"

Instytut, w którym powstał grafen nie może go jednak produkować na masową skalę.

– Jesteśmy instytutem naukowym w którym w opracowuje się nowe technologie, ale nie jesteśmy zakładem produkcyjnym i potrzebujemy wsparcia – mówi wynalazca. - Trzeba tworzyć nowe podmioty które zajmą się produkcją i rozwojem technologii – dodaje.

Projekt badawczy, który rozpoczął się 1 października, obliczony jest na 10 lat. - W ciągu dekady będziemy w stanie doprowadzić do tego, że grafen trafi do sklepów i będą się pojawiały nowe produkty grafenowenowe – przekonuje Strupiński.

Supercienki, superwszechstrony

Grafen jest sto razy mocniejszy niż stal, elastyczny, przezroczysty, przewodzi ciepło szybciej niż robi to srebro, a prąd - szybciej niż robi to krzem. Ma grubość zaledwie jednego atomu, uchodzi za jedyny w przyrodzie posiadający tylko dwa wymiary: długość i szerokość.

Polscy naukowcy z wrocławskiego Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) wynaleźli nowatorską metodę wytwarzania grafenu na węgliku krzemu. Od 2011 r. objęta jest ona międzynarodowym patentem.

Badacze z Wrocławia już wiedzą, że dzięki grafenowi lasery są w stanie emitować bardzo krótkie impulsy światła. To może przydać się np. producentom aut do idealnego wycinania karoserii, albo chociażby lekarzom na salach operacyjnych.

Prezerwatywa z grafenu?

Na warszawskiej SGGW trwają natomiast badania na kurzych zarodkach, czy grafen może pokonać raka. Badacze wprowadzają do jajka komórki nowotworowe, a potem grafen. Polska chwali się, że jest liderem w "grafenowej rewolucji".

Ale konkurencja nie śpi. Bill Gates już wydał miliony dolarów na stworzenie prezerwatywy z grafenu. Ma wzmocnić naturalne doznania w czasie stosunku.

wp/b

O grafenie w programie Polska i Świat
TVN24