Gra miejska: kurier prawie jak James Bond

Warszawa

Narodowe Achiwum CyfroweJan Nowak-Jeziorański

Szansa na poznanie misji Jana Nowaka-Jeziorańskiego i możliwość zredagowania depeszy z powstańczej Warszawy do Londynu czeka na uczestników sobotniej gry miejskiej Muzeum Powstania Warszawskiego o legendarnym "Kurierze z Warszawy".

- W związku z przygotowywaniem filmu "Kurier" o Janie Nowaku-Jeziorańskim organizujemy różne wydarzenia poświęcone jego postaci, by przybliżyć tego uniwersalnego bohatera z czasów okupacji. Znamy go przede wszystkim jako dyrektora Radia Wolna Europa i legendarnego "kuriera z Warszawy" - mówił dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Podkreślał, że muzeum pragnie pokazać, co było tak intrygującego w byciu kurierem. - Człowiek, który nie był Jamesem Bondem, nie był komandosem, dzięki pomysłowości i hartowi ducha potrafił trzy razy w ciągu wojny przedostać się z Warszawy do Londynu i z powrotem wioząc cenne i ważne informacje - powiedział dyrektor Muzeum.

Karta z zagadkami

Gra miejska, przygotowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego, skierowana jest zarówno do młodzieży powyżej 15. roku życia, jak i do dorosłych. Odbędzie się w sobotę. Będzie oparta na sytuacjach z życia bohatera wiążących się z jego misją, jako kuriera i emisariusza sprawy polskiej w czasie wojny oraz po jej zakończeniu.

- Każdy uczestnik gry dostanie kartę, na której będą zagadki. Będzie to rodzaj podchodów - trzeba będzie znaleźć wskazane miejsce, tam rozwiązać zagadkę, by przejść dalej - opowiadał Ołdakowski.

Całość ma nawiązywać do różnych zagadnień z życia Nowaka-Jeziorańskiego, m.in. związanych z umiejętnościami i cechami pozwalającymi mu wcielać się w różnorodne role.

Gra ma odnosić się również do ówczesnej sytuacji politycznej Polski, kwestii konieczności wybuchu Powstania Warszawskiego czy drogi, jaką musiał przebyć kurier, by bezpiecznie przekazać informacje.

Redagowanie depeszy

Uczestnicy gry będą mieli okazję poznać wiele ciekawych postaci, m.in. brytyjskich żołnierzy, powstańcze łączniczki, konspiratorów oraz świadków historii. Dostaną możliwość zredagowania depeszy z powstańczej Warszawy do Londynu, rozmowy ze świadkami historii czy odwiedzenia XIX-wiecznych kamienic z lat 30. XX w.

- Do udziału w grze zapraszamy wszystkie osoby od 15. roku życia, które chcą poczuć klimat wojennej Warszawy i przekonać się, jak wyglądało życie legendarnego kuriera z Warszawy. Przewidujemy, że potrwa ona kilka godzin i weźmie w niej udział nawet kilkaset osób, więc będzie to naprawdę spora inicjatywa - dodał dyrektor Ołdakowski.

O zapowiedzi powstania filmu o historii Jana Nowaka-Jeziorańskiego informowaliśmy na tvnwarszawa.pl w czwartek. Polski Instytut Sztuki Filmowej dofinansował kwotą 220 tys. zł. prace nad scenariuszem "Kuriera", którego wyreżyseruje Władysław Pasikowski. To największa dotacja przyznana przez PISF w ostatnim rozdaniu.

Łącznik, powstaniec, dziennikarz

Zdzisław Jeziorański (Jan Nowak to jeden z pseudonimów okupacyjnych) urodził się w 1913 r. w Warszawie. Brał udział w kampanii wrześniowej, potem zaangażował się w działalność konspiracyjną - był członkiem Związku Walki Zbrojnej i żołnierzem Armii Krajowej. Uczestniczył m.in. w Akcji "N", w ramach której kolportowano wśród Niemców antyhitlerowskie materiały propagandowe w języku niemieckim. Odbył kilka wypraw na trasie Warszawa-Londyn jako kurier Komendanta Głównego AK i jego łącznik z rządem polskim w Londynie. Walczył w Powstaniu Warszawskim.

Po wojnie pozostał za granicą. Od 1948 r. pracował w Radiu BBC. 3 maja 1952 r. poprowadził pierwszą audycję Radia Wolna Europa w języku polskim. Dyrektorem sekcji polskiej RWE był do 1976 r. Następnie zamieszkał w USA, gdzie był rzecznikiem spraw polskich. Swoje przeżycia wojenne opisał w słynnej książce "Kurier z Warszawy". Na stałe powrócił do Polski w 2002 r. Aktywnie włączył się w życie kraju, zaangażował się m.in. w promowanie integracji Polski z Unią Europejską. Zmarł 20 stycznia 2005 r.

Zobacz jak o "kurierze z Warszawy" wypowiadał się były prezydent Bronisław Komorowski:

Prezydent o Janie Nowaku-Jeziorańskim
TVN24

PAP/kw/mś