Goście Kopernika zastawiają chodniki, a parkingi zamknięte

Warszawa

Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.plParkingowe problemy Kopernika

Trzy lata po otwarciu Centrum Nauki Kopernik ciągle nie udało się udostępnić efektownego ogrodu na jego dachu. Zamknięte na cztery spusty pozostają także dwa parkingi obok budynku: naziemny i podziemny. Jak zapewnia przedstawicielka CNK, obie niedogodności uda się usunąć jeszcze w tym roku.

Deficyt miejsc parkingowych w okolicy Kopernika odczuwają wszyscy, którzy przyjeżdżają tam samochodami. Ku oburzeniu mieszkańców, kierowcy okupują wszystkie okoliczne uliczki i chodniki. Brak parkingów jest także problemem dla autobusów, które ustawiają się w długim rzędzie na prawym pasie Wybrzeża Kościuszkowskiego.

Jednocześnie całkowicie puste są dwa parkingi – naziemny i podziemny – usytuowane tuż obok centrum. Na tym pierwszym marnuje się kilkadziesiąt, a na drugim - ponad sto miejsc postojowych.

Niebezpieczne rozwiązanie

W czym problem? Wjazd na parkingi zaplanowano od strony południowej (Tamki i mostu Świętokrzyskiego). Droga powrotna miała prowadzić wzdłuż budynku centrum. Sam wyjazd byłby usytuowany niedaleko głównego wejścia do Kopernika. Jednak od razu po starcie placówki w 2010 roku, ustawiły się przed nią długie kolejki.

Dyrekcja Kopernika szybko uznała, że ruch pojazdów byłby zbyt niebezpieczny dla dzieci oczekujących na zwiedzanie. - Poza tym projekt był przystosowany do innej organizacji ruchu na Wybrzeżu Kościuszkowskim - zwraca uwagę Katarzyna Nowicka, rzeczniczka CNK. Od zamknięcia tunelu Wisłostrady w sierpniu 2012 roku po awarii na budowie metra, ulica jest jednokierunkowa (ruch tylko w stronę Mokotowa), co ma uniemożliwiać wjazd na parking.

Wjazd tam, gdzie wyjazd

Dyrekcja Kopernika postanowiła w końcu, że wyjazd usytuuje tam, gdzie wjazd, czyli po południowej stronie budynku. Wymaga to jednak pewnych zmian. – Kosztem trawnika poszerzymy przejazd. Wybudowana zostanie wysepka oddzielająca wjazd i wyjazd, tak aby bezpiecznie mieściły się tam dwa samochody – precyzuje Nowicka.

Kiedy parkingi zostaną uruchomione? Jak deklaruje rzeczniczka, do końca roku. Warunkiem jest przywrócenie ruchu w dwóch kierunkach na Wybrzeżu Kościuszkowskim, co ma nastąpić po zakończeniu prac na budowie metra (według oficjalnych terminów jeszcze we wrześniu).

Jesień na dachu?

Jeszcze szybciej ma zostać rozwiązany problem dachu - ogrodu, który również nigdy nie został udostępniony zwiedzającym. Tu również poszło o bezpieczeństwo. – Konieczna jest modyfikacja obudowy kraterów oraz obniżenie lub likwidacja donic w pobliżu attyk – tłumaczy Katarzyna Nowicka.

Kopernik już raz szukał wykonawcy przeróbek, ale jedyna oferta opiewała na 900 tysięcy złotych. To trzykrotnie więcej, niż zaplanowano w budżecie, dlatego przetarg unieważniono. Na przełomie marca i kwietnia ma zostać ogłoszony kolejny. Ile tym razem placówka zamierza wydać na konieczne korekty? - Uaktualniliśmy kosztorys, ale o konkretnych sumach, przed ogłoszeniem przetargu, nie możemy mówić – ucina rzeczniczka.

Jeśli wykonawcę uda się sprawnie wyłonić Powiśle z dachu CNK będzie można podziwiać jeszcze w tym roku. - Planujemy otwarcie dachu dla odwiedzających na przełomie września i października. W tym roku będzie dostępny do końca października. Od roku 2015 dach będzie otwarty od 1 maja do 31 października – podsumowuje Nowicka.

Problematyczny kratery | CNK
Ogród na dachu | CNK
Problematyczny kratery | CNK
Problematyczny kratery | CNK
Ogród na dachu | CNK
Problematyczny kratery | CNK
Problematyczny kratery | CNK
Ogród na dachu | CNK
Problematyczny kratery | CNK

Piotr Bakalarski