Górski wielki na sześć metrów stanie przed Narodowym

Warszawa

Fabrizio Gianella / CC BY SA Wikipedia, TVN 24Trener będzie miał pomnik

Był najlepszym polskim trenerem w historii piłki nożnej, z reprezentacją zdobywał medale mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich. Teraz doczeka się pomnika. Przed Stadionem Narodowym stanie posąg Kazimierza Górskiego.

Górski był trenerem reprezentacji Polski w latach 1970-1976. W tym czasie doprowadził drużynę narodową do złotego medalu igrzysk olimpijskich w Monachium (1972 rok) oraz finału cztery lata później w Montrealu. W 1974 na mundialu w RFN Polacy pod jego wodzą zajęli trzecie miejsce. Łącznie prowadził reprezentację w 73 meczach.

- Mamy już zgodę naczelnego architekta Warszawy i władz dzielnicy Warszawa Praga Południe na usytuowanie pomnika Kazimierza Górskiego przed stołecznym Stadionem Narodowym od strony ronda Waszyngtona - przyznał przewodniczący komitetu organizacyjnego budowy pomnika Kazimierza Górskiego i zarazem wiceprzewodniczący Rady Fundacji Kazimierza Górskiego Janusz Jesionek.

WIĘCEJ NA SPORT.TVN24.PL

Wyróżnienia FIFA i UEFA

Pomnik legendarnego trenera ma stanąć w czerwcu 2014 roku. Posąg wraz z cokołem ma mieć wysokość sześciu metrów.

Górski w latach 1991-1995 był też prezesem PZPN. Pośmiertnie Został Uhonorowany najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez UEFA - Rubinowym Orderem Zasługi. Dotychczas nie otrzymał go żaden inny Polak. W 2001 roku otrzymał również Złoty Medal Zasługi dla FIFA.

W ubiegłym roku odsłonięto pomnik Kazimierza Deyny, najsłynniejszego piłkarza z drużyny Kazimierza Górskiego:

Pomnik czeka na prezentację
Marcin Gula /tvnwarszawa.pl, M. Kostrzewa/Legia.com

PAP/bor//twis